Polygon (MATIC), Siemens haberiyle yükselişe geçti

Avrupa’nın en büyük teknoloji şirketi Siemens, Polygon halka açık blok zincirinde 60 milyon euro (65 milyon dolar) tutarında tahvil ihraç ederek dijital menkul kıymet alanına adım atan en son şirket oldu. Siemens’in ihracı, tahvil kayıt memuru olarak hareket eden ve anahtarlar için dijital varlık saklama çözümü sağlayan Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank tarafından organize edildi. Tahvil; DekaBank, DZ Bank ve Union Investment tarafından satın alındı. Token’laştırışmış tahvil, Almanya’nın 2021 yılının ortalarında kabul edilen elektronik menkul kıymet mevzuatı eWpG kapsamında ihraç edildi....

Avrupa’nın en büyük teknoloji şirketi Siemens, Polygon halka açık blok zincirinde 60 milyon euro (65 milyon dolar) tutarında tahvil ihraç ederek dijital menkul kıymet alanına adım atan en son şirket oldu.

Siemens’in ihracı, tahvil kayıt memuru olarak hareket eden ve anahtarlar için dijital varlık saklama çözümü sağlayan Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank tarafından organize edildi. Tahvil; DekaBank, DZ Bank ve Union Investment tarafından satın alındı.

Token’laştırışmış tahvil, Almanya’nın 2021 yılının ortalarında kabul edilen elektronik menkul kıymet mevzuatı eWpG kapsamında ihraç edildi. Mevzuat hem merkezi defterleri hem de dağıtık blok zincirlerini destekliyor. Borsa devi Deutsche Börse, D7 platformunu çeşitli ihraçlar için kullandı, ancak şimdiye kadar bunlar merkezi bir defter üzerindeydi.

Blok zinciri tabanlı menkul kıymetler, yalnızca mutabakat ihtiyacını azaltan, paylaşılan bir deftere sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda doğrudan yatırımcılara sunuluyor. Bu da maliyet ve ihtiyacı ortadan kaldırarak tasarruf sağlıyor.

Siemens ilklerden biri oldu

Siemens, özel blok zincirlerinde çok daha fazlası olmasına rağmen, halka açık bir blok zincirinde dijital olarak tahviller çıkaran ilk büyük şirketlerden biri olarak öne çıkıyor. Bugüne kadar, ana halka açık blok zinciri ihraçları Societe Generale, Santander gibi bankaların yanı sıra Avrupa Yatırım Bankası tarafından gerçekleştirilmişti. ABN Amro da kurumsal müşterileri için bazı küçük ihraçlar gerçekleştirmişti.

Siemens AG yöneticisi Ralf P. Thomas, “Blok zinciri tabanlı bir tahvili başarıyla ihraç eden ilk Alman şirketlerinden biri olmaktan gurur duyuyoruz. Bu da Siemens’i sermaye ve menkul kıymetler piyasaları için dijital çözümlerin sürekli geliştirilmesinde bir öncü haline getiriyor.” diye konuştu.

MATIC yükselişe geçti

Siemens’in tahvil ihracı için Polygon’u seçmesi, blok zincirin coin’i MATIC’e de yaradı. MATIC, haberin ardından yüzde 9 oranında artış yaşadı. MATIC, TSİ 23.25 itibari ile 1.26 dolara yakın seyrediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl