Polygon (MATIC) üzerindeki dApp sayısı sene başından bu yana 8 kat arttı

Son zamanlarda yaptığı işbirliği anlaşmalarıyla ön plâna çıkan Polygon üzerindeki dApp yani merkeziyetsiz uygulama sayısı Eylül ayı itibariyle 53 bini aştı.

Polyon üzerinde çalışan merkeziyetsiz uygulama sayısındaki artış dikkat çekiyor. Dünyanın önemli Web3 geliştirme platformu Alchemy’den alınan rakamlar Polygon üzerindeki dApp sayısının her geçen gün hızla arttığını gösteriyor.

Polygon üzerindeki merkeziyetsiz uygulamaların sayısı Haziran ayından bu yana %60, sene başından bu yana ise 8 kat artmış durumda… 53 binlik dApp sayısı, hem ana ağda hem de test ağında şimdiye kadar başlatılan kümülatif uygulama sayısını işaret ediyor.

Aktif dApp’lerdeki artış da bir önceki çeyreğin sonundan itibaren %29 arttı. Aktif dApp sayısı da 17 bin 800 oldu. Bu alandaki sene başından bu yana yaşanan artış ise tam 4 kat oldu. Geliştirici hareketliliğindeki ölçümü en net gösterecek metriklerden biri olan Polygon PoS üzerindeki aylık aktif ekip sayısı da 13 bin 700 oldu. Tüm projelerin %66’sı sadece Polyon üzerinde yer alırken, kalan %34’lük kısım ise hem Polygon hem de Ethereum üzerinde bulunuyor.

175 milyon tekil kullanıcı ve 2 milyar işlem!

Polygon’a olan ilgideki artış zincir üzerindeki merkeziyetsiz finans uygulamaları ve NFT’lere olan talepte de yükseliş olmasını sağladı. 174.9 milyondan fazla tekil kullanıcı ve 5 milyar dolardan fazla yönetilen varlık değeri ile bugüne kadar toplamda 2.1 milyar adet işlem yapıldı.

Birçok Web3 projesi için merkez konumunda yer alan Polygon PoS; Aave, Uniswap V3, OpenSea ve Mark Cuban’ın kurucusu olduğu Lazy.com’a da ev sahipliği yapıyor. Polygon’un gelişen ekosistemi; Adobe, eBay, Nothing, Reddit, Robinhood, Stripe ve Telefonica gibi şirketlerin Web3’e griş için ağ geçidi olarak Polygon’u seçmelerinin ana nedenlerinden de bir tanesi…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl