Polygon, zkEVM teknolojisini açıkladı: “Daha önce yapılmadı”

Ethereum ölçeklendirme çözüm sağlayıcısı Polygon, Ethereum uyumlu 2. katman ağı Polygon zkEVM teknolojisini resmen duyurdu. Polygon zkEVM, hem Ethereum üzerindeki akıllı kontratların ve geliştirici araçların Polygon zkEVM'de kullanılabilmesine olanak tanıyacak hem de bunlar yapılırken ödenen işlem ücretlerinin de ciddi şekilde azalmasını sağlayacak.

Ethereum ölçeklendirme platformu Polygon, sıfır-bilgi kanıtı olarak da bilinen Zero Knowledge (ZK) teknolojisine dahil olduğunu açıkladı. Polygon zkEVM adındaki teknoloji sayesinde, Ethereum üzerindeki herhangi bir akıllı sözleşme ya da geliştirici aracı Polygon üzerinde de kullanılabilecek. Bunlar yapılırken de çok daha az işlem ücreti ödenecek.

“Daha önce hiçbir teknoloji bunu yapamadı”

Polygon’dan yapılan basın açıklamasında zkEVM’nin ayrıca Ethereum’a denk olan ilk ölçeklendirme çözümü olduğu ve vârolan tüm akıllı kontratlar ve cüzdanlar ile sorunsuz çalışabileceği belirtildi: “Bu geliştirme Ethereum’u kullanmakla aynı ancak bir çığır açan ZK teknolojisinin ölçeklendirme gücüyle birlikte… Polygon zkEVM, oyunun kurallarını değiştiren bu EVM denkliğini elde etmek için hızdan ödün vermemiştir ya da maliyetleri artırmamıştır. Yüksek verim, düşük gecikme süresi ve az maliyet sağlanmıştır. Buna ‘ödün vermeden EVM uyumluluğu’ da denilebilir. Polygon zkEVM, türünün ilk örneği olan bir teknolojidir. Daha önce hiçbir ölçeklendirme çözümü, ZK kanıtlarının potansiyeliyle EVM denkliğini birleştirememiştir. Ve bu sadece başlangıç olacak”,

Test ağı bu yaz, ana ağ geçişi 2023 başı…

Polygon’un yeni 2. katman çözümü, firmanın geçen yıl Ağustos ayında 250 milyon dolara satın aldığı ZK-Rollup tabanlı bir ölçeklendirme platformu olan Hermez Network’ün de bir devamı niteliğinde görülüyor. Alımın ardından Hermez Network, “Polygon Hermez” olarak yeniden markalaşmış ve yeni yönetimiyle 2. katman ağı üzerinde çalışmaya devam etmişti. Yapılan açıklamada Polygon zkEVM olarak bir kez daha markalaşmanın ardından ağın bu yaz sonuna doğru bir test ağı başlatacağı belirtildi. 2023’ün başında ise tamamen ana ağa geilmesi plânlanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl