Porsche’den NFT dünyasına kötü başlangıç: Yüksek fiyat tepki çekti

Alman otomobil devi Porsche, dün ilk NFT koleksiyonunun lansmanıyla Web3 çıkışını yaptı. Fakat, uzun süren kripto kışının ardından bu NFT'ler, yüksek basım fiyatıyla beraber beklediği ilgiyi göremedi.

Porsche, 23 Ocak’ta popüler Porsche 911 spor otomobilini içeren 7 bin 500 adet NFT’yi piyasaya sürdü. NFT projesi, Alman tasarımcı ve 3D sanatçısı Patrick Vogel tarafından geliştirildi.

Beklenen ilgiyi göremedi

Sanatçının beyaz bir Porsche 911’i merkez alarak tasarladığı dijital koleksiyonlar, hayranlar tarafından beğenildi fakat birçoğu NFT koleksiyonunun basım engeline takıldı.

Porsche, lansman sırasında yatırımcıların 0.911 ETH, yani yaklaşık bin 490 dolarlık bir basım fiyatı karşılığında toplam üç NFT basmasına izin verdi. Birçok Twitter kullanıcısı basımın yüksek maliyetleri ve agresif pazarlama tekniğinin Web3 ruhuna ters düştüğünden dolayı şikâyet etti.

Basım durduruldu, tekrar açıldı

Yoğun tepkilerin ardından NFT’lerin basım işlemleri Porsche tarafından durduruldu ve arzın azaltılması kararı alındı. Açıklamada, “Özel bir topluluk oluşturmak için en iyi deneyimi yaratma yolunda ilermemek amacıyla arzımızı azaltacağız ve basım işlemlerini durduracağız. Önümüzdeki saatlerde daha fazla bilgi verilecek.” denildi. Yaklaşık iki saat sonraki açıklamada ise basım işlemlerinin açıldığı ve 25 Ocak TSİ 14.00’e kadar açık olacağı bildirildi.

Porsche NFT’si

Taban fiyat, birkaç saat sonra düştü

Bu arada ikincil piyasadaki satışların daha kötü seyrettiği gözlemlendi. NFT pazar yeri OpenSea’den alınan veriler, gece saatlerinde koleksiyonun taban fiyatı 0.89 ETH’ye düştüğünü gösterdi. Bu da basım süreci devam ederken NFT koleksiyonunun OpenSea gibi ikincil pazarlarda 50 dolar daha ucuza satıldığını gösteriyor.

Öte yandan, bu haberin yazıldığı sırada Porsche’nin resmî web sitesi üzerinden yalnızca bin 821 NFT’nin satıldığı görülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl