ETF’ler günü ekside kapadı ancak bu da Bitcoin’i durduramadı

Önceki gün 60 bin dolar seviyesine kadar inse de toparlayan ve Fed başkanı Powell'ın açıklamalarıyla 67 bin doların da üzerine çıkan Bitcoin'i, günü ekside kapayan ETF'ler de düşüremedi.

Bitcoin spot ETF’leri ABD’de dünü 261 milyon dolar kayıpla kapadılar. ETF’ler böylece 3 gün üst üste kapanışı ekside yaptı. ETF’lerin kapanışı ekside yapmasının en büyük nedeni ise her zaman olduğu gibi Grayscale satışlarıydı. Şirket dün 386 milyon dolarlık satış yaptı.

Günü ekside kapatan bir başka şirket ise Invesco oldu. Invesco’dan net 10 milyon dolarlık çıkış vardı. Grayscale ve Invesco’nun günü ekside kapamasına rağmen diğer şirketler ise kapanışı yeşil yaptılar. BlackRock net 49 milyon dolar, Fidelity net 23 milyon dolar ve Franklin Templeton da net 19 milyon dolar yatırımla günün en çok kazananlarıydı.

Grayscale gücünü kaybediyor

Grayscale’in büyük satışları zaman zaman kripto para piyasalarını düşürse de şirketin elindeki BTC adedi de her geçen gün azalıyor. ETF’lerin kabul edildiği dönemde 500 binden fazla Bitcoin’i olan şirketin elindeki rakam şu anda 367 bin civarında bulunuyor. Bu durum da firmanın piyasaya olan etkisinin zamanla azalacağı anlamına geliyor.

Powell’ın konuşması yaradı

Dün Fed’in faizleri sabit bırakmasının ardından konuşma yapan kurum başkanı Powell’ın sözleri de piyasaları olumlu etkiledi. Powell’ın, faizlerin “büyük ihtimalle” artık tepede olduğunu belirten konuşmasının yanı sıra, dot-plot olarak da bilinen nokta grafiklerde, Fed üyelerinin bu sene için 3 faiz indirimi beklentilerini korumaları piyasaları yükseltti.

Bitcoin 67 bin doları, ons altın 2200 doları, ons gümüş 25.5 dolar aştı. Kripto şirketleri de ralliden yararlandı. Dün 230 dolar seviyesinde işlem gören Coinbase hissesi 250 doların üzerine çıktı. RIOT ve Marathon gibi madencilik şirketlerinin hisseleri de yine değer kazandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl