Powell konuştu, Bitcoin düştü

Faiz kararı sonrası basın toplantısı yapan Fed Başkanı Jerome Powell, Amerika'daki bankaların genel olarak sağlıklı olduğu konusunda dünyaya güvence vermeye çalıştı. Powell, Merkez Bankası’nın bankacılık sistemini korumak için tüm gerekeni yapacağını söyledi. Powell'ın konuşması sonrasında Bitcoin'de düşüş gerçekleşti.

Tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği Fed faiz kararının ardından ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell basın toplantısı yaptı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Powell, enflasyon beklentilerinin yüzde 2’nin çok altında kalmaya devam ettiğini vurguladı. Powell, 2023 yılı için faiz indirimi yapmayı planlamadıklarını söyleyerek net bir şahin açıklamasında bulundu.

“Mevduat sahipleri paralarının güvende olduğunu bilsinler”

Fed Başkanı, tüm mevduat sahiplerinin tasarruflarının güvende olduğunu söyleyerek, “Bankacılık sistemindeki koşulları yakından izlemeye devam edeceğiz, sistemi güvenli ve sağlam tutmak için gereken tüm araçlarımızı kullanmaya hazırız” dedi.

Powell, “Yaşanan sıkıntılar çerçevesinde kamunun güvenliğini sağlamak için bir gidişat planlıyoruz. İhtiyaç duyulan zamanlarda destek sunmak için çalışmalar yapıyoruz. Bankaların yaşadığı sorunların önüne geçmek için çalışmalar yürütüyoruz. Amerikan bankacılık sisteminin gücünü korumasını sağlayacağız, bu çerçevede gerekenleri yapacağız.” dedi.

Bankacılık kriziyle ilgili bağımsız soruşturma sinyali

Fed Başkanı Powell, iki bankanın çöküşü ve yaklaşık iki hafta süren bankacılık krizine cevaben ayrıca, “Denetim ve düzenlemeyi güçlendirmemiz gerektiği açık” dedi ve merkez bankasının dahili bir inceleme yapacağını belirtti.

Powell gazetecilere, “Temel düzeyde, Silicon Valley Bank yönetimi kötü bir şekilde başarısız oldu. Denetçilerin bu riskleri gördüğünü ve müdahale ettiğini artık biliyoruz. Beni ilgilendiren tek şey burada neyin yanlış gittiğini tespit etmek.” dedi.

Powell’ın açıklamalarıyla Bitcoin düştü

Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası basın toplantısında kürsüye çıkmasıyla dünyanın önde gelen kripto paraları Bitcoin ile Ethereum, yüzde 2’den fazla değer kaybetti. Bitcoin de 1000 dolar düşerek 27 bin 400 dolara çekildi, Ethereum ise yüzde 3’e yakın düşüşle 1.752 dolara geriledi.

Öte yandan ABD’de çarşamba öğleden sonra hisse senetleri de dalgalandı. Dow yaklaşık yüzde 0,05 yükselirken S&P 500 yüzde 0,15 değer kazandı. Nasdaq yüzde 0,36 yükseldi. 2 yıllık Hazine tahvil getirileri son günlerde yükseldikten sonra düşüşünü sürdürdü.

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl