Paribu coin ön satış bilgileri: PRB coin nedir? Detaylı rehber

Türkiye’nin en büyük kripto para alım/satım platformlarından Paribu, geçen seneden beri üzerinde çalıştığı Paribu Coin’i sonunda görücüye çıkarıyor. Merakla beklenen ağ ve coin’in detayları Paribu tarafından duyuruldu.

Yatırımcılar, Paribu Net ve PRB coin ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek ve ön satış sürecine dahil olmak istiyor. Bu içeriğimizde bu yeni girişime dair bütün bilgilere ulaşabilecek ve PRB coin’i nereden alabileceğiniz hakkında da fikir sahibi olacaksınız.

[toc]

Paribu Net nedir? Paribu’nun blok zincirindeki özellikler

Türkiye’de 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunan en popüler kripto para borsalarından biri olan Paribu, geçtiğimiz haftalarda kendi blok zincirini ve native token’ını duyurdu. Paribu Net adı verilen blok zincirinde dağıtık uygulamalar (dApps) ile beraber akıllı kontratların da çeşitlendirildiği blok zincirinde blok zinciri hız, ölçeklenebilirlik, düşük ağ ücreti, maksimum güvenlik vadediyor.

Paribu Net’in uyguladığı konsensüs mekanizması, Delegated Proof of Stake (DPoS) ve Proof of Authority (PoA) kombinasyonu olan Bouleuterion Konsensüs Mekanizması olarak adlandırılıyor. Bu karışım, yüksek performansın yanı sıra merkezi olmayan seçim süreci sağlanmasına izin verir (örneğin, birkaç saniye içinde yeni bir blok oluşturma / ≈ 5 saniye).

Paribu Net, altta yatan Yetki Kanıtı yani Proof of Authority (PoA) ve Delegated Proof of Stake (DPoS) tabanlı fikir birliği algoritmalarının desteğiyle ve bunun yanında Bouleuterion konsensüs mekanizmasıyla performans odaklı, çevre dostu ve iş odaklı yeni bir blok zinciri mimarisi oluşturmayı hedefliyor. Paribu Net, sorunsuz ve güvenilir bir veri geçişi ile iletişim ve iş birliği için yeni yollar sağlayan insanları ve kuruluşları birbirine bağlamak için yaratıldı. Paribu Net’in güvenli, güvenilir bir işlem ağı sunarak merkeziyetsizlik fikrini izleyeceğini vurguluyor. Paribu Net, kullanıcılar için önemli ölçüde düşük işlem ücretleri elde etmeyi hedefliyor. Paribu Net ayrıca DeFi, NFT, oyun, Metaverse ve alan adlandırma sistemleri gibi merkezi olmayan uygulamalar geliştirebilmek için Ethereum Virtual Machine (EVM) yani Ethereum Sanal Makinesi ile EVM tabanlı akıllı sözleşmeleri de destekler.

Paribu, bu hamlesiyle çok zincirli ortamda evrensel olarak erişilebilir bir altyapı olarak en iyi blok zincir platformlarından biri olmayı hedefliyor. Misyonlarını açıklarken, “Varlığınızı, verilerinizi ve kimliğinizi kontrol etmenin temel bir hak olduğuna inanıyoruz. Ayrıca merkezi olmayan sistemler, herkes için daha güvenilir, güvenli, verimli ve ölçeklenebilir bir bilgi toplumu yaratmada çok önemlidir. Bu hedeflere ulaşmak için, tamamen ve esnek bir bağlantılı siber alan için en uygun altyapı oldukları için bu merkezi olmayan sistemleri kullanarak bu geçişi hızlandırıyoruz. Dünyanın bu yönde ilerlemesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bunu, genel ağda en çok kullanılan blok zincirleriyle uyumlu, hızlı, güvenli, güvenilir, genel olarak doğrulanabilir ve sağlam bir blok zinciri platformu geliştirerek başaracağız.” ifadelerini kullanıyorlar.

PRB coin nedir, ne zaman çıkacak?

Paribu Net, PRB adlı coin ile işleyiş sağlayacak. PRB coin ile kullanıcılar, Paribu Net’te gerçekleşen işlemlerin ücretleri PRB ile ödeyebilecek ve PRB stake ederek onay mekanizmalarında ve ağın yönetiminde söz sahibi olabilecek. Paribu’nun coin’i PRB coin, insanların finans, Metaverse, oyun, kimlik yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi için akıllı sözleşmelerle etkileşime girmesine yardımcı olacak. Paribu coin’in ön satışı 21 Şubat 2022 Pazartesi gerçekleşecek. Bu duyurunun ardından ön satış fiyatının da 9 TL ve 12 TL olacağı açıklandı. PRB coin’lerin dağıtımı ise 1 Mart 2022 tarihinde yapılarak dolaşıma 14 milyon token sokulmuş olacak.

Toplam arzı 600 milyon adet olarak belirlenen PRB’den 500 milyon PRB, Paribu Net ağının başlatılmasıyla birlikte ilgili adreslere dağıtıldı. Geriye kalan PRB’ler ise onaylayıcı ödülü olarak ayrıldı.

Stake imkanı bulunan PRB Coin ile staker’ler, aday doğrulayıcıya belirli miktarda PRB coin’i yatırabilir ve aday doğrulayıcının ana veya yedek doğrulayıcı olması durumunda blok ödüllerinin bir kısmını alabilir. Bir staker, her doğrulayıcı seçim döneminde yalnızca bir aday doğrulayıcıya yatırım yapabilir ve ödüllerini istedikleri zaman talep edebilir. Eğer bir staker, stake edilen miktarı geri çekmek isterse, o zaman bir talep oluşturarak 3 gün ((3 * 24 * 60 * 60) /5 = 51840 blok, blok süresi 5 saniyedir) bekleyecektir.

PRB coin nasıl alınır?

Paribu Net’in coin’i PRB’yi alabilmek için Paribu üyeliğinizin bulunması gerekmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak PRB coin için ön satış talebi oluşturabilirsiniz:

  1. Paribu mobil uygulamasını indirin ya da Paribu web sitesine girin.
  2. “Üye Ol” butonuna tıklayıp gerekli bilgileri girerek üye olun.
  3. “Ayarlar” butonundan kimlik doğrulamanızı tamamlayın.
  4. Cüzdan sekmesine tıklayarak Paribu hesabınıza TL yatırın.
  5. Satış periyotları başladığında talep oluşturabilirsiniz.
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl