Pre-Market Nedir? Riskleri ve Faydaları

Pre-Market Nedir? Pre-market nedir? Piyasa öncesi alım satım (Pre-Market), bir borsanın resmi açılış saatlerinden önce yatırımcıların hisse senedi işlemlerini gerçekleştirebildiği bir zaman dilimi anlamına gelmektedir. Pre-market nedir sorusunu cevapladığımıza göre, piyasa öncesi işlemleri biraz daha anlayalım, yararları ve zararları nelermiş bunlara bir göz atalım! Anahtar Noktalar Piyasa öncesi işlemler ET ile 04:00 ile 09:30 EST arasında gerçekleşen işlemlerdir. Piyasa öncesi işlemler, piyasa sonrası işlemlerden daha sonra hayata geçirildi. Piyasa öncesi işlemlerin yararları olabileceği gibi riskleri de mevcuttur. Pre-Market Nasıl Çalışır? Piyasa...

pre-market nedir piyasa öncesi işlemler

Pre-Market Nedir?

Pre-market nedir? Piyasa öncesi alım satım (Pre-Market), bir borsanın resmi açılış saatlerinden önce yatırımcıların hisse senedi işlemlerini gerçekleştirebildiği bir zaman dilimi anlamına gelmektedir. Pre-market nedir sorusunu cevapladığımıza göre, piyasa öncesi işlemleri biraz daha anlayalım, yararları ve zararları nelermiş bunlara bir göz atalım!

Anahtar Noktalar

  • Piyasa öncesi işlemler ET ile 04:00 ile 09:30 EST arasında gerçekleşen işlemlerdir.
  • Piyasa öncesi işlemler, piyasa sonrası işlemlerden daha sonra hayata geçirildi.
  • Piyasa öncesi işlemlerin yararları olabileceği gibi riskleri de mevcuttur.

Pre-Market Nasıl Çalışır?

Piyasa öncesi alım satımın anlamını daha iyi anlamak için öncelikle borsaların nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Bir borsa, belirli bir işlem gününde belirli saatlerde açıktır. Örneğin, New York Borsası (NYSE), ET (Doğu Saatile) ile hafta içi her gün sabah 9:30’da açılır ve akşam 4:00’te kapanır. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, yatırımcıların bu belirlenen saatler dışında işlem yapmalarına izin veren “uzatılmış saat” işlemleri ortaya çıktı. İşte Pre-Market, yani piyasa öncesi işlemler de bu “uzatılmış saat” işlemlerinden birisidir.

Pre-Market’in Faydaları

pre-market ne zaman riskleri faydaları

Piyasa öncesi alım satım, yani borsanın resmi açılış saatlerinden önce gerçekleşen işlemler, yatırımcılara çeşitli avantajlar sunar. Bu avantajlar arasında gece haberlerine erken tepki verme fırsatı, daha uygun işlem zamanları ve rekabette bir adım önde olmak yer alır.

İlginizi Çekebilir | ABD Borsaları Açılış Saati

Haberlere Erkenden Tepki Vermek

Piyasa öncesi alım satım, yatırımcılara, normal alım satım seansı başlamadan önce gece haberlerine hızlı bir şekilde tepki verme fırsatı sunar. Bu haberler, şirket kazançları, önemli şirket duyuruları, jeopolitik veya siyasi gelişmeler veya uluslararası piyasalardan gelen haberler olabilir. Bu yüzden piyasa öncesi işlemleri bu tarz durumlarda yatırımcıların erkenden önlem almasına olanak tanır.

Esneklik

Piyasa öncesi alım satım, yatırımcılara daha geniş bir işlem aralığı sunar. Bu, herkesin normal piyasa saatlerinde işlem yapmaya fırsat bulamadığı modern hayatın hızlı temposunda büyük bir avantajdır. Bununla birlikte piyasa öncesi işlemler yabancı yatırımcılar için de uygun bir seçenek olarak ortaya çıkabilir.

Piyasadaki Fırsatlar

Deneyimli yatırımcılar, piyasa öncesi alım satımı kullanarak normal piyasa saatlerinde diğer yatırımcılara göre daha iyi fiyatlardan ticaret yapabilirler. Bu, yatırımcının hisse senedine veya menkul kıymete yönelik piyasa öncesi tepkinin istediği gibi olduğu ve hisse senedinin haberlere tepki olarak piyasa öncesi ticarette tam fiyatı iskonto etmediği durumlarda fırsata dönüşebilir.

Pre-market, yani piyasa öncesi işlemlerin faydalarından bahsettik. Ancak piyasa öncesi işlemler göründüğü kadar kolay değil. Aslında yatırım veya ticaret yaparken tek taraflı bakmak da doğru değil. Bu yüzden pre-market’in risklerinden bahsetmemek olmaz.

Pre-Market Ticaretin Riskleri

Piyasa öncesi işlemlerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok avantaj bulunsa da, bu tür işlemler belirli riskler de taşır. İşlem hacminin genellikle daha düşük olduğu, fiyatların belirsiz olabileceği ve limit emirlerin tamamlanamayabileceği bir ortamda, piyasa öncesi alım satım çeşitli zorluklar ve potansiyel kayıplara sebep olabilir.

Okuma Önerisi | 2023 FED Toplantı Tarihleri

Sınırlı Likidite ve Geniş Alış-Satış Marjları

Piyasa öncesi dönemde genellikle daha az yatırımcı bulunur, bu da işlem hacimlerinin ve likiditenin düşük olduğu anlamına gelir. Düşük işlem hacimleri genellikle daha fazla oynaklık ve geniş alış-satış marjlarına yol açar.

Bu, yatırımcıların piyasa öncesi alım satımda potansiyel olarak daha fazla para kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden yeterli tecrübeye ulaşmadan piyasa öncesi işlemlerde bulunmak potansiyel kayıpları engellemenizi sağlayabilir.

Fiyat Belirsizliği

Piyasa öncesinde işlem gören hisse senetlerinin fiyatları, normal işlem saatlerinde bahse konu olan hisse senetlerinin fiyatlarından önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu sebepler piyasa öncesi alım satım sırasında riski artırır ve yatırımcıların bekledikleri getiriyi elde edememe olasılığını yükseltir. Hatta kayıplara bile yol açabilir.

Kurumsal Şirketlerle Rekabeti

Piyasa öncesi alım satım genellikle kurumsal ve profesyonel yatırımcıların çoğunlukta olduğu bir bölümdür. Bu şirketler genellikle daha fazla bilgiye ve daha büyük sermayeye sahiplerdir. Bu sebeplerden ötürü bireysel yatırımcıların tek başlarına hareket etmeleri risk etmenlerinin oluşmasına sebep olacaktır.

Ekstra Komisyonlar

Birçok aracı kuruluş, piyasa öncesi işlemlerde normal işlem komisyonlarına ek olarak, piyasa öncesi ve piyasa sonrası işlemler süresi boyunca işlem yapmak için ekstra komisyon talep edebilir. Bu, piyasa öncesi alım satım maliyetlerini yükseltebilir ve kazanç oranınızdan kesintiye gitmenize sebep olabilir.

Sonuç olarak, piyasa öncesi alım satım fırsatlar sunabilir, ancak belirgin riskleri vardır. Bilinçli bir yatırımcı olarak, bu riskleri anlamak ve

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl