Premier Lig devi Manchester City, kripto para borsası OKX ile anlaştı

İngiltere Premier Lig'in dev takımlarından ve son şampiyon Manchester City, kısa süre önce OKEx olan adını OKX olarak değiştiren kripto para borsasıyla ortaklık yaptığını açıkladı. OKX, City'nin resmi kripto para sponsoru olurken, borsa böylece spor endüstrisine de ilk adımını atmış oldu.

Kripto para ve spor endüstri arasınaki bağ her geçen gün sıkılaşırken, borsaların bu yöne yaptıkları yatırımlar da artıyor. Son olarak, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci borsası olarak görülen OKX borsası, İngiltere Premier Lig’in en büyük takımlarından biri olan Manchester City’nin kripto para sponsoru oldu.

Erkek ve kadın futbol takımı, stadyumlar ve e-spor…

Anlaşma City’nin 55 bin kişilik Etihad Stadı’nda OKX borsasının resmi şekilde temsil edilmesi, erkek ve kadın futbol takımlarının sponsorlukları ve yine akademi liginde oynayan genç takımının stadındaki sponsorlukları kapsıyor.

Bilindiği üzere kısa süre önce OKEx adını OKX’i çeviren Seyşeller merkezli borsanın dünya çapında 20 milyondan fazla müşterisi bulunuyor.

Spor ve kripto bağı kuvvetleniyor

Özellikle 2021 yılında yaşanan boğa sezonu kripto paralara olan ilginin çok yüksek derecede artmasını sağlamıştı. Tüm dünyada enflasyondan kaçan ve yüksek volatiliteden yararlanmak isteyen yatırımcılar kripto paralara akın ederken, FTX ve Crypto.com gibi borsalar NBA, Formula 1 ve karma dövüş sanatları gibi spor dallarına 100 milyonlarca dolar yatırmışlardı.

Birçok futbol takımı Socios ve Binance gibi platformlarla anlaşarak kendi kripto paralarını çıkarırken, Manchester City’nin ezeli rakibi olan aynı şehrin takımı Manchester United da Şubat ayında Tezos ile 20 milyon pound’luk bir anlaşma imzalamıştı.

City ile OKX arasındaki anlaşmanın maddi detayları ise açıklanmadı.

Arap sermayesi arkasında

2008 yılında kısaca Şeyh Mansur olarak da bilinen, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başbakan yardımcılığı konumunda da bulunan Mansour bin Zayed Al Nahyan tarafından satın alınan Manchester City, bu tarihten sonra çok ciddi transferler ve yatırımlarla ülkenin ve Avrupa’nın en güçlü fuıtbol kulüplerinden biri olmuştu.

Şeyh Mansur ayrıca Abu Dabi Kraliyet ailesinin de milyar dolarlık üyelerinden bir tanesi… Şeyh Mansur ayrıca Dubai Emirliği’nin hükumdarı olan ünlü Muhammed bin Raşid el-Maktum’un da kızlarından bir tanesiyle evli…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl