Kripto paralar üzerine çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Fatma Özkul, TCMB’ye atandı

Uzun yıllardır kripto varlıkların muhasebeleştirmesi üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Fatma Özkul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyeliğine getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan atama, Resmi Gazete’nin son sayısında duyuruldu.

Marmara Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Özkul, geçen yıl “Kripto Varlıklar Muhasebesi” adında bir kitap yayımlamıştı. Kitap, geçtiğimiz ay Platin Dergisi tarafından verilen 2023 yılının en iyi finans ve ekonomi kitabı ödülünü almıştı.

Özkul, 2021 yılında Uzmancoin tarafından hazırlanan bir podcast yayınına konuk olarak kripto paraların muhasebeleştirmesi ve vergisel boyutunu değerlendirmişti.

Özkul, 1978 yılında Elazığ’da doğdu. Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitiren Özkul, yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalında tamamladı. 2012 yılında Muhasebe Bilim Dalında Doçent, 2018 yılında Profesör unvanını aldı.

2007-2021 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Özkul, akademisyenliğinin yanı sıra; Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü görevlerini yaptı.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Finansman Ana Bilim Dalında Öğretim Üyesi olan Özkul’un, muhasebe ve denetim alanlarında çok sayıda akademik yayını bulunuyor. “İşletmelerde Hile Riski Yönetimi”, “Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları” kitaplarının yanı sıra, 2023 yılında yılın en iyi finans ve ekonomi kitabı ödülüne layık görülen “Kripto Varlıklar Muhasebesi” kitabının yazarı.

Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan Özkul, Ziraat Finans ve Teknoloji Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl