Vladimir Putin: Kendi Blockchain platformlarımızı inşa etmeliyiz

Ülkenin parlamentosu Federal Meclis'te geleneksel yıllık konuşmasını yapan Putin, konuşmasının bir bölümünü de Blockchain teknolojisine ayırdı.

Ülkenin parlamentosu Federal Meclis’in üyelerine hitaben geleneksel yıllık konuşmasını yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuşmasının bir bölümünü de Blockchain teknolojisine ayırdı.

Bu, Putin’in Blockchain’le ilgili ilk sözleri değildi. Kısa bir süre önce, Blockchain çözümlerinin benimsenmesiyle ortaya çıkabilecek fırsatları vurgulayarak Rusya’nın bu yarışta geride kalmaması gerektiğini, geç kalanların bu sürecin liderlerine bağımlı olacağını söylemişti.

Bununla birlikte Putin’in meclisteki yeni yorumları, daha net bir yaklaşım ortaya koyuyor.

‘Kendi dijital platformlarımızı inşa etmeliyiz’

Putin, konuşmasının Blockchain’e ayrıldığı bölümde, ülkenin kendi Blockchain platformlarını inşa etmesi gerektiğini ifade etti:

“Kendi dijital platformlarımızı oluşturmalıyız. Küresel bilgi alanıyla uyumlu olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu; finansal işlemler, mülk hakları vb. açısından çok önemli olan Blockchain teknolojisinin kullanılması da dahil olmak üzere üretim süreçlerini, finansal hizmetleri ve lojistik alanını yeniden yapılandırmanın yolunu açacak. Bu girişimlerin gerçek dünyada kullanım alanı var.”

Putin’in bu konudaki ifadeleri, Hindistan’ı Blockchain ve IoT gibi yıkıcı teknolojileri hızla benimsemeye çağıran Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ninkine benziyor. Öte yandan Putin, geçtiğimiz yıl Blockchain teknolojisini ve kripto paraları Vitalik Buterin ile tartıştıktan sonra BRICS ülkeleri ve Avrasya Ekonomik Birliği tarafından desteklenecek çok uluslu bir kripto para oluşturmayı önermişti.

Rusya’nın Temmuz ayına kadar kripto paralarla ilgili yasal düzenlemeleri netleştirmesi bekleniyor. Ülkenin Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası, bu amaçla iki ayrı yasa tasarısı önerdi. Maliye Bakanlığı, düzenleyici çerçeve kapsamında ICO’ya izin vermek istiyor. Merkez Bankası ise bütünüyle buna karşı çıkarak herhangi bir kripto paranın yasallaştırılmasını istemiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl