Vladimir Putin, G20 Zirvesi’nde Bitcoin’i işaret etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın 20 büyük ekonomisinin hükümetleri ve merkez bankası yöneticileri için düzenlenen uluslararası bir forum olan G20 Hamburg Zirvesi’nde dijital teknolojilerinin önemini vurguladı. Putin, şunları söyledi: “Küresel ekonominin yeni bir endüstriyel düzene geçişi, dijital teknolojinin gelişmesiyle destekleniyor. G20’nin bu alandaki uluslararası düzenlemelerin şekillendirilmesinde öncü bir rol üstlenebileceğine inanıyoruz.” Putin’in bu hızla büyüyen teknolojik gelişmeler üzerinde uluslararası düzenlemeler yapılması çağrısı, Bitcoin ve kripto para birimleri piyasasıyla ilgili olabilir. Bitcoin, son iki yıldır Japonya, Güney Kore, ABD, Avustralya...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın 20 büyük ekonomisinin hükümetleri ve merkez bankası yöneticileri için düzenlenen uluslararası bir forum olan G20 Hamburg Zirvesi’nde dijital teknolojilerinin önemini vurguladı.

Putin, şunları söyledi:

“Küresel ekonominin yeni bir endüstriyel düzene geçişi, dijital teknolojinin gelişmesiyle destekleniyor. G20’nin bu alandaki uluslararası düzenlemelerin şekillendirilmesinde öncü bir rol üstlenebileceğine inanıyoruz.”

Putin’in bu hızla büyüyen teknolojik gelişmeler üzerinde uluslararası düzenlemeler yapılması çağrısı, Bitcoin ve kripto para birimleri piyasasıyla ilgili olabilir.

Bitcoin, son iki yıldır Japonya, Güney Kore, ABD, Avustralya ve Filipinler olmak üzere birçok ülkede yasallaştırıldı. Dünya ekonomisinin bir başka büyük ülkesi Hindistan ise yasallaştırmaya oldukça yakın. Hindistan, gelecekte hem işletmeler hem de kullanıcılar için düzenleyici yasal çerçeveler sunmaya hazırlanıyor.

Rusya’da da Bitcoin’i yasallaştırmak için çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Hükümet yetkilileri, Bitcoin’i bir para birimi olarak değil de emtia olarak yasalaştıracaklarını ifade etmişlerdi ancak henüz bu konu kesin değil. Bitcoin, Rusya’da bir para birimi olarak da yasallaştırılabilir. Nitekim, Rusya’da bulunan Burger King restoranlarında bu yaz içerisinde Bitcoin kabul edilmeye başlanacağı açıklanmıştı.

Bitcoin’i yasallaştırmanın faydası neler?

Bitcoin ve Blockchain’e erkenden yatırım yapan bir yatırım firması olan Redwood City Ventures’in ortağı Sean Walsh, CNBC’ye verdiği röportajda Bitcoin’in yasallaştırılmasının yatırımcıların artan taleplerini karşılamasına yardımcı olacağını ifade etti. Walsh, düzenlemelerin Bitcoin’in bir kara para olarak kullanılmasının önüne geçeceğini de belirtti.

Walsh, ayrıca düzenlemelerin tüm ağın meşruluğuna katkıda bulunacağını söyledi.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl