QCP’den Bitcoin düşüş yorumu: Dip görülmüş olabilir

Bitcoin'de sert düşüşler devam ederken fiyat bugün 57 bin doların da altına indi. Singapurlu kripto yatırım yönetim firması QCP Capital ise, yaşanan düşüşleri 2022 yılıyla kıyasladı ve dip seviyenin artık gelmiş olabileceğini belirtti.

Asya piyasalarındaki repütasyonuyla bilinen QCP Capital, Bitcoin düşüşünü 2022 yılında yaşanan kripto krizi dönemine benzetti. Şirketin bugün yayımladığı günlük analizde aşırı satış baskısının görüldüğü ve 57 bin dolarlık seviyenin bu nedenle geldiği ifade edildi.

“2022’deki 17 bin dolarlık döneme benziyor”

Analizde Bitcoin madencilerinin artık ellerindeki büyük oranda BTC’yi sattıkları ve tarihsel olarak bu durumun dip seviyelerin görüldüğüne işaret ettiği belirtildi:

“Bitcoin madencileri artık satışların sonuna gelmiş gözüküyor. Tarihsel olarak bu durum dip seviyenin görüldüğüne işaret eder. Bir kıyaslama yapmak gerekirse Bitcoin’in 17 bin dolara indiği ve hash rate’in de ciddi şekilde düştüğü 2022 yılı (haziran) örnek gösterilebilir”

Hatırlanacağı üzere 2022 yılındaki o dönemki düşüşlerde Terra LUNA çöküşünün büyük etkisi vardı. Mayıs ayında Terra LUNA projesinin çökmesi Bitcoin fiyatının yaklaşık 1.5 ay içerisinde 35 bin dolardan 17 bin dolara düşmesine neden olmuştu. O dönem madenciler de onbinlerce adette BTC satışı yapmışlardı.

Bitcoin fiyatı daha sonraki dönemde toparlanmış ancak FTX kriziyle birlikte aynı yılın aralık ayında 15 bin dolara inmişti.

“Vadeli piyasalar hala iyimser”

QCP’nin raporunda ayrıca sert satışlara rağmen vadeli piyasaların hala iyimser durduğu ifade edildi:

“Kripto dünyasındaki sert satışlara rağmen vadeli piyasaların pozitif duruşu da dikkat çekiyor. Yatırımcıların eylül ve aralık ayı vadeli Ethereum (ETH) alım opsiyonlarına (call option) olan ilgisinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Peki yukarı yönlü bir kırılım nasıl gelebilir?

  • Vadeli piyasalardaki BTC ve ETH likidasyon kümeleri yukarı meyilli şekilde oluşuyor. Bu durum muhtemel kısa pozisyon tasfiyelerini başlatabilir.
  • Ether spot ETF’leri için S-1 dosyalarının onaylanması da Ether’de yukarı yönlü bir zıplama getirebilir”
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Yıldirim yigitler Yanıtla

    O cok bilmisler bos yapmasin kriptonun dibi yoktur dibi herkez zarardaysa vardir.herkes satinca elindeki mali yukselir alinca duser.

  2. Mustafa Yanıtla

    Bit coin artık sonu buldu her kes yatırım kanadını değiştirmeye başladı güven kalmadı