QNT Nedir?

Blockchain teknolojisi; ortaya çıkmasından bu yana, hemen her sektörde farklı kullanım senaryolarıyla  karşımıza çıkıyor. Ancak blok zincirlerinin birlikte çalışması esnasında oluşan problemler henüz tam olarak çözüme kavuşturulmuş değil. Quant, blok zincirleri ve diğer ağlar arasındaki bu problemleri, Dünya’nın ilk blokchain işletim sistemi olan Overledger ile tarihe karıştırıyor. QNT Coin nedir, projesi, nereden alınır, ilk fiyatı nedir gibi en çok merak edilen soruların yanıtları rehber içeriğimizde.

QNT Coin nedir
QNT Coin

QNT Coin Nedir?

QNT; Quant projesinin yerel kripto para birimidir. Quant; dağıtılmış defterler, blok zincirleri, sistemler ve ağlar arasında köprü oluşturan “Overledger” işletim sisteminin geliştirici kuruluşudur. Overledger, blok zincirleri için geliştirilmiş ilk işletim sistemi olma ünvanına sahiptir.

Quant’ın kullanıcılarına sağladığı ürünlerin fiyatları ve aylık ödemeleri fiat para birimler cinsinden tahsil edilir. 12 ay boyunca sistemde kilitli kalan bu para; Quant geliştiricileri tarafından yapılan ödemeye eş değer miktarda QNT’ye çevrilir ve Quant hazinesine aktarılır. Quant ekosistemine girmek ve Overledger işletim sistemini kullanmak isteyen geliştiricilerin, belirlenen miktarlarda QNT’yi sistemde kilitlemesi gerekmektedir.

QNT, kendi blok zincirine sahip değildir, Ethereum üzerinde bulunan ERC-20 standartlı bir coindir.

Quant Coin nedir
Quant Coin

QNT’nin Kurucusu Kimdir?

QNT Coin’in merkezi Birleşik Krallık Londra’dır. Quant’ın iki kurucu ortağından birisi olan Gilbert Verdian, dağıtılmış defter teknolojileri ve ağ güvenliği konularında 20 yılı aşkın bir sektör tecrübesine sahiptir. İngiltere doğumlu Verdian, Quantı’ı kurmadan önce Mastercard ve Birleşik Krallık Adalet Bakanlığı’nda güvenlik sorumlusu olarak görev yapmıştır.

QNT’nin ikinci kurucu ortakı Dr. Paolo Tasca ise dağıtık sistemler ve blok zinciri teknolojilerinde uzmanlığıyla, AB parlamentosu, Birleşmiş Milletler ve çok sayıda merkez bankasına danışmanlık hizmetleri vermiş dijital ekonomist ve girişimcidir.

İkili, Quant’ın temellerini 2015 yılında atmıştır. QNT coin ise projenin kuruluşundan sonra, 2018 yılında piyasaya sürülmüştür.

QNT Coin’in Projesi Quant Nedir?

Quant, blok zincirleri ve ağlar arası bağlantı çözümleri sunan bir yazılım şirketidir. Sundukları geniş yelpazede ürünler ile her ölçekte kullanıcıları için, dağıtılmış defter arayüzü hizmeti sağlar. Çok sayıda dağıtılmış defteri birleştirebilir, ve üzerlerinde aynı anda birden fazla birimin çalışmasına olanak sağlar.

Veri tabanlarına her yerden erişim ve düzenleme imkanı sağlayan bu teknoloji, kripto evreninin en büyük sorunlarından olan blok zincirleri arasında veri akışı problemlerine de çözüm getirmesi açısından da devrimseldir.

Blok zincirlerinin temelini oluşturan dağıtılmış defter teknolojilerinin tarihi, kripto paralardan çok daha eskiye dayanmaktadır. Farklı ortamlarda depolanan bilgilerin, herkes için ulaşılabilir ve düzenlenebilir olması prensibine dayanır. Overledger işletim sistemi kullanıcılarına verilerini tutabilecekleri bir dağıtılmış defter arayüzü sunar. Bu arayüz ile kullanıcılar; konsensüs, çatallanma, karmaşa ya da sistem yetersizliği yaşamadan defterler arasında bilgi akışlarını gerçekleştirebilir.

Overledger ve Quant
Overledger ve Quant

Overledger, aynı zamanda çoklu blok zinciri uygulamalarını (mDapps) da arayüz sayesinde geliştirilebilmesine imkan tanır. Akıllı kontratların, dağıtılmış defterlerde herhangi bir yazılım diliyle oluşturulabilmesini de ilk kez mümkün kılan Overledger işletim sistemidir.

Quant’ın, alanında öncü işletim sistemi Overledger; Amazon ve Oracle gibi dev şirketlere dağıtılmış defter teknolojisi desteği sağlamaktadır.

Quant’ın Geleceği

Merkez Bankalarının kendi dijital fiat para birimlerini çıkarması senaryosunda blok zincirlerinin kullanım alanları önemli anlamda genişlemesi tahmin edilmektedir. Blok zincirleri ve diğer ağlar arasında bağlantı kurma, aynı anda çalışma imkanı sağlama ve içerisinde akıllı sözleşmeler geliştirme imkanı sunan Quant projesinin öncü ürünü Overledger, tüm sektörlerin veri datalarını blok zincirleri üzerine inşa etmelerine olanak sağlama potansiyeline sahip. Alanında öncü kurucuları ve geliştirici ekibiyle Quant projesi önümüzdeki dönemde de, ağlar arası boşluğu doldurmaya en büyük aday olarak gözüküyor.

QNT Projesi
QNT Projesi

QNT Nereden Alınır?

QNT Coin; Binance, Gate.io, KuCoin ve daha bir çok kripto para borsasından satın alınabilir. CoinGecko verilerine göre; 6 Nisan 2022 tarihi itibariyle 138,43 Dolar fiyatından işlem görmektedir. Ticaret hacminin en yüksek olduğu piyasa Binance’dir.

Quant coinin toplam arzı 14,6 Milyon adet ile sınırlandırılmıştır. 13,4 Milyon adet Quant dolaşımda bulunmaktadır. Toplam arzının çok büyük bir kısmı dolaşımda bulunması Quant’ı kripto yatırımcıları arasında tercih edilen bir varlık haline getirmiştir.

QNT İlk Fiyatı Ne Kadar?

QNT, 2018 Nisan ayında gerçekleştirilen ilk satışında 1,51 Dolar fiyatından satılmıştır. İlk satıştan 4 ay sonra 0,21 Dolar ile en düşük fiyatını gören coin, 2021 Kasım ayında gösterdiği olağanüstü yükseliş ile tüm zamanlarının en yüksek fiyatı olan 427,42 Dolar seviyesine ulaşmıştır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl