QUICK Coin nedir? QuickSwap projesinin geleceğine dair bütün bilgiler

Kripto para piyasalarında işlem yapan kullanıcılar daha az ücret ödeyerek alım satımlarını, takas işlemlerini gerçekleştirmek istiyor. Ethereum ağı üzerinde kurulan ve Uniswap’tan forklanan AMM projesi QuickSwap bu bağlamda dikkat çeken bir proje oldu. QuickSwap’ın token’ı olan QUICK Coin hakkında bütün bilgilere bu içerikten ulaşabilirsiniz.

Kurucusu ve kuruluş yılı: Nick Mudge ve Sameep Singhania  / 2021
Blok zinciri: Ethereum
Toplam arzı: 1 milyon
Dolaşımdaki arzı: 327 bin
Piyasa değeri: 114 milyon dolar (29 Aralık 2021)
En düşük fiyat: 123 dolar
En yüksek fiyat: 1,669  dolar
Projenin amacı: Merkeziyetsiz finans alanında daha düşük ücretlerle daha kolay şekilde işlem yapılmasını sağlamak.
Kullanım alanları: Merkeziyetsiz finans

QuickSwap (QUICK) projesi nedir?

Nick Mudge ve Sameep Singhania tarafından kurulan QuickSwap, insanların herhangi bir doğrulama işlemi gerçekleştirmeden veya herhangi bir kişisel bilgi vermeden tarayıcınız aracılığıyla emir girilmeden takas işlemlerini sağlayan Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM)’dır. QuickSwap’ta klasik merkeziyetsiz borsa işlemleri gerçekleştirilir. Bir alım satım işlemi yapmak isterseniz, tarayıcı tabanlı cüzdanınız (örneğin: MetaMask) sattığınız token’ları bir QuickSwap akıllı sözleşmesine gönderir ve başka biri sizin sattığınız token’ları satıyorsa siparişinizi doldurur. Takas işlemi başlatıldığında takas etmeyi seçtiğiniz token’ları cüzdanınıza gönderir.

QuickSwap’ta kullanıcılar, likidite havuzları olarak bilinen token havuzlarından alım satım yaptığı için emir defteri yoktur.

QuickSwap, geçen yıl Uniswap projesinden çatallanarak ortaya çıkan bir projedir. Uniswap, DeFi Pulse’a göre Ethereum’daki en büyük merkezi olmayan borsa olarak göze çarparken, Ethereum’daki Toplam Değer Kilitli (TVL) ile dördüncü en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) dApp’dir. QuickSwap ekibinin amacı, Polygon’un Layer 2 teknolojisinden yararlanarak ve bunun sağladığı düşük ücretlerinden ve hızlı onay sürelerini kullanıcılara yansıtmaktı. Bu nedenle Uniswap’ı (açık kaynaklı bir dApp) Polygon üzerinde çalışacak şekilde değiştirdiler ve ortaya çıkan projeye QuickSwap adını verdiler. Uniswap gibi QuickSwap’ın da QUICK adlı native token’ı vardır. QUICK, ETH veya diğer tokenler ile QuickSwap değişimi yoluyla satın alınabilir veya likidite sağlayıcılarına verilebilir.

QuickSwap’ın AMM yapısıyla, likiditeyle orantılı olarak paylaşılan %0,3’lük bir işlem ücretiyle likidite sağlayıcıları ödüllendirir. Tokenların fiyatı emir defteri yerine Constant Product Market Maker (Sabit Ürün Piyasa Yapıcı) şeklinde hesaplanır.

*Akıllı sözleşmeler, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tarafından yürütülen bir bilgisayar programıdır. Platformda takas işlemleri için WETH (Wrapped ETH), WBTC (Wrapped BTC), USDC ve DAI gibi ABD dolarının değerine sabitlenmiş sabit paralar (bu token sembollerinin önüne genellikle W eklenir) da vardır.

QuickSwap geleceği?

QuickSwap açık kaynaklıdır. Açık kaynaklı yazılım, önemli ölçüde daha yüksek derecede hesap verebilirliği kolaylaştırır ve tescilli yazılımlardan daha denetlenebilirdir. QuickSwap’in kullanıcıların fonlarını yönettiği düşünüldüğünde bu önemlidir.

Likidite madenciliği ve farm imkanlarının yaygınlaştığı dönemde DEX yani merkeziyetsiz borsalarının da kullanımı artıyor. Merkezi borsaların tehlikelerine rağmen insanlar DEX’lerdeki yüksek faiz ve düşük işlem ücreti gibi avantajları değerlendirmek istiyor. Bundan sebeple QuickSwap projesi sunduğu köprü imkanları, düşük işlem ücretleriyle iyi bir alternatif olarak kripto paralar konusunda ilgili olanların tercihi olabilir ve önümüzdeki dönemde de çeşitli yatırımlarla daha da büyüyebilir. Özetle Quickswap, DeFi’nin daha da güçlenmesi ve Ethereum blok zincirinde kâr elde etmek için likidite sağlamaya izin veren ve aşırı kalabalıklaşmaya yol açan daha fazla protokol bağlamında çok potansiyel bir proje olarak ön plâna çıkıyor.

QuickSwap (QUICK) Coin nedir?

QuickSwap (QUICK), Ethereum’da daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlamak için Polygon Network üzerinde çalışan merkeziyetsiz bir borsa olan QuickSwap’ın Ethereum tabanlı token’ıdır. QuickSwap’ın likidite havuzlarını kullanarak diğer tokenlarla QUICK takası da yapabiliyor.

QuickSwap (QUICK) Coin nereden ve nasıl alınır?

114 milyon dolarlık piyasa değerine sahip olan QUICK coin, 1 milyon maksimum arza sahiptir, dolaşımdaki arzı ise 327 bin adettir. En yüksek seviyesini 1,669 dolar ile yaşarken, en düşük fiyatını ise 123 dolar ile görmüştür. QuickSwap (QUICK) Coin, Binance ve Coinbase başta olmak üzere KuCoin ve Gate.io gibi majör borsaların çoğundan alınıp satılabiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl