Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ravencoin (RVN), 2 milyar dolara nasıl ulaştı?

raven

Bitcoin’in dokuzuncu yıldönümü olan 2018’in 3 Ocak günü piyasaya sürülen Ravencoin (RVN), bugünlerde altın dönemini yaşıyor. Getirilen yeni özellikler ve değişikliklerle beraber Bitcoin koduna dayalı bir proje olan Ravencoin, Aralık ayının sonlarından bu yana fiyat anlamında 20 katına ulaştı, piyasa değerinde ise 2 milyar dolara dayandı. Bu çarpıcı yükseliş, doğal olarak Ravencoin’e ilgi artışını da beraberinde getirdi.

Ravencoin grafiği: RVN/USDT
Ravencoin grafiği: RVN/USDT

Projenin esas amacı, token gibi varlıkların birinden diğerine kolay ve güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlamak için özel olarak optimize edilmiş bir blok zinciri oluşturmak. Gerçek dünyadaki varlıkların blok zinciri ağında alınıp satılabilmesine imkan veren Ravencoin, Bitcoin Vakfı yönetim kurulu üyesi ve erken dönem Bitcoin yatırımcılarından Bruce Fenton tarafından destekleniyor. Proje ayrıca Overstock’tan da birkaç milyon dolarlık yatırım almıştı.

Bu arada Ravencoin’in adı da Game of Thrones’tan geliyor. İngilizce’de ‘raven’, ‘kuzgun’ anlamını taşıyor. Ravencoin de bu durumu şöyle açıklıyor:

“Westeros’un kurgusal dünyasında kuzgunlar, gerçeğin işaretini veren haberciler olarak kullanılır. Ravencoin, hangi varlıkların kime ait olduğuna dair gerçek beyanları taşımak için tasarlanan bir kullanıma durumuna özel bir blok zinciri.”

Ravencoin, Bitcoin’den çatallanırken bazı özellikler değiştirildi. Örneğin her blok başına 5000 RVN ödülü, 1 dakikalık blok süresi, 21 milyarlık arz, X16R madencilik algoritması… Bu algoritma sayesinde kripto paranın ASIC cihazlarıyla merkezileşmesinin önüne geçildiği kaydediliyor.

İlk halving Ocak 2022’de

Diğer yandan Ravencoin’de ilk blok ödülü yarılanmasına (halving) artık aylar kaldı. Bilindiği üzere halving, madencilerin blok başına aldıkları ödülün azaltılması anlamına geliyor. Bitcoin’de de her dört yılda bir madencilik ödülü yarı yarıya azaltılıyor ve bu yolla kripto paranın arzı kısılarak enflasyonun önüne geçiliyor. Ravencoin’de ilk blok ödülü yarılanması, tahmini olarak 2022’nin Ocak ayında gerçekleşecek. Ödüller 5000 RVN’den 2500 RVN’ye düşecek.

Coinbase söylentileri

Son günlerde Reddit başta olmak üzere topluluk içinde Coinbase’in RVN’yi listeleyebileceği söylentileri dolaşıyor. Ravencoin ekibi, Coinbase’e listelenmek için başvuru yaptığını açıkladı. Açıklamada, “Coinbase’e bir başvuru yaptık ve yakında listelenmeyi umuyoruz. Listelenmek için tüm kriterleri karşılıyoruz.” denildi. Bununla beraber Ravencoin, Coinbase’in daha önce açıkladığı listelemek için araştırılan kripto paralar listesinde yer almıyordu. Ancak borsa, listeleme sürecini basitleştirmek ve hızlandırmak için geçen ay “Asset Hub” adında bir platformu devreye soktu. Bu platform, projelerin listelenmek için kolayca başvuru yapmalarını sağlıyor.

Öte yandan Ravencoin, madenciliği en kârlı kripto paralardan biri hâline geldi. Bugünlerde Ethereum, madencilerin gözdesiyken Ravencoin de bu anlamda öne çıkmaya başladı.

Son olarak belki de hepsinden önemlisi, kripto para piyasası tümüyle bir boğa piyasası dönemi yaşıyor. Boğa piyasalarında, fiyatların artması için çoğu zaman somut nedenler gerekmiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl