Ray Dalio: Bitcoin gereken güveni kazandı! Portföylerde olmalı…

Dünyanın en büyük serbest yatırım fonu Bridgewater şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Ray Dalio, "Değişen Dünya Düzeni ile Baş Etmek: Uluslar neden başarılı olur ve Çöker?" adlı kitabını değerlendirdi. Kitabıyla ilgili bir röportaj veren Dalio, Bitcoin hakkında da yorum yaptı ve her portföylde Bitcoin olması gerektiğine inandığını söyledi. Ünlü serbest fon yöneticisi, "Bitcoin artık gerekli olan güveni kazandı" dedi.

Ünlü iş insanı ve portföy yöneticisi Ray Dalio, “Değişen Dünya Düzeni ile Baş Etmek: Uluslar neden başarılı olur ve Çöker?” adlı kitabını MarketWatch adlı haber sitesine değerlendirdi. Kitabıyla ilgili bir röportaj veren Dalio, iyi bir yatırım için tarihi olaylara bakmak gerektiğini ve kendisinin de 2008 krizini, 1929 yılındaki Büyük Buhran’ı okuyarak tahmin ettiğini söyledi.

Artık Bitcoin’in gerekli olan güveni kazandığını belirten Dalio, verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Tarihten ders almıyoruz ve günlük haberlere odaklanıyoruz”

Yatırım hayatım boyunca beni şaşırtan çok az olay olmuştur. Bunlardan ilki 1971 yılında ABD altın standardını bitirdiğinde oldu. Böylece istediğimiz kadar dolar basabiliyorduk. Bu da doların iyice devalüe olmasına neden oldu. O dönemlerde New York Borsası’nda çalışıyordum. Piyasanın artmasına çok şaşırmıştım. Sonra tarihte bu tür artışların ne zaman olduğunu buldum. 1933 yılına rastladım. Ve artışın sebebini bu şekilde buldum.

Sonuç olarak ben her zaman, makro ekonomik gidişatı ve piyasa hareketlerini hangi büyük olayların etkilediğine bakarım. Benim “Büyük Buhran” üzerine yaptığım çalışma, 2008 mali krizini öngörmemizin nedenidir. İnsanlar günlük haberlere bakıyorlar. Ancak tarihteki gelişmelerle ilgilenmiyorlar. Sadece günlük haberlere odaklanırsanız, ne olup bittiğini anlayamazsınız. Ben her zaman tarihi olaylara bakar ve günlük kararlarımı ona göre alırım.

“Bitcoin gerekli olan güveni kazandı”

Ben bir Bitcoin uzmanı değilim ancak bence her portföyde olmayı hak eden bir varlık. Şu andaki parayla her şeye yatırım yapılabiliyor. Kripto paralar da bu seçeneklerden bir tanesi… Bitcoin’in şu ana kadar başardıkları mükemmel… Sorunsuz çalışmasından hack’lenememesine, adaptasyon sağlanmasından blok zinciri teknolojisine kadar harika işler gerçekleşti. Bu devrim gerçekleşecek diye düşünüyorum. Bence Bitcoin gerekli olan güveni kazandı. Altına benziyor. Ancak bazı problemler var. Örnek olarak Bitcoin hükumetlere tehdit oluşturuyor. Bu yüzden insanlara çekici gelmeye başladığı bazı ülkelerde yasa dışı ilân edilecektir. Bu her yerde olmayacaktır.

“Her portföyde Bitcoin olmalı”

Benim portföyümde Bitcoin var. Çünkü bir portföyün, onu koruyacak varlıklara sahip olması gerektiğine inanıyorum. Genç jenerasyonlar, Bitcoin’i altına alternatif olarak görüyorlar. Bence somut bir değeri yok ama onlar bu değeri verdiği için yine de bir portöyde olması gerektiğine inanıyorum.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl