Bitcoin’de artan fiyatın yanında “realize edilmiş fiyat”ın da yükseldiği görülüyor. En büyük kripto para, bu anlamda rekorunu kırmış durumda.

Veri ölçüm firması Glassnode, Bitcoin’in “realize edilmiş fiyatı”nın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20 bin 208 dolara çıktığını açıkladı. Önceki rekor, Mayıs ayı ortasında 20 bin 197 dolar olarak kaydedilmişti.

Kaynak: Glassnode

Realize edilmiş fiyat, güncel fiyattan farklı olarak kullanılan coin’lerin fiyatını temsil ediyor ve kaybolmuş ya da yıllardır cüzdanlarda uyuyan coin’leri ölçümün dışında tutuyor. Bu fiyat, realize edilmiş piyasa değerinin dolaşımdaki arza bölünmesiyle elde ediliyor.

Öte yandan Bitcoin’in realize edilmiş piyasa değeri de tüm zamanların zirve noktasına ulaştı ve 378 milyar 768 milyon dolar oldu.

Analitik firması Coin Metrics tarafından tasarlanan bu ölçüm, bir kripto paranın toplam ağ değerini, onun son hareket ettiği zamanla çarparak buluyor. Örnek olarak, bir coin son olarak 2018’de hareket ettiyse ve o dönem fiyat 4 bin dolar ise, ölçüm bu fiyatı hesaba katıyor ve güncel fiyattan değil, bu fiyattan (4 bin dolardan) hesaplama yapıyor. Böylece realize edilmiş toplam piyasa değeri ortaya çıkıyor.

Yapılan yorumlar ise tüm bu ATH’lerin (all time high-tüm zamanların en yüksek seviyesi) sağlıklı bir piyasayı işaret ettiği yönünde.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl