reeskont nedir

Reeskont nedir? Reeskont, finans dünyasının kıvrımlı yollarında karşılaşacağınız bir terimdir ve genellikle bankacılık ve ticaret alanında karşınıza çıkar. Ancak, bu terim ilk bakışta kafa karıştırıcı gelebilir.

Reeskont kavramını anlamak için, işlemin nasıl işlediğini ve bu işlemin ekonomi üzerindeki genel etkisini kavramamız gerekiyor. Bu yazıda reeskont kavramını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz, ve bu işlemi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak detayları ortaya koyacağız.

Reeskont Nedir?

Reeskont, İngilizce bir terim olup “tekrar iskonto” anlamına gelir. Bankaların ellerinde bulunan ancak ödeme süresi henüz gelmemiş senetlerin, belirli koşullar altında merkez bankasına satılması işlemidir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), reeskontu “Bir bedele denk gelecek şekilde el değiştirmiş varlıkların tekrar bir bedel karşılığı el değiştirmesi” olarak tanımlar. Özetle, reeskont, merkez bankasına döviz girişi sağlamayı hedefleyen bir işlemdir.

Reeskont Kredisi: Kimler Faydalanır?

Reeskont kredisi, TCMB tarafından verilen ve hükümleri yine aynı kurum tarafından belirlenen bir kredidir. Genellikle bu kredi türünden ihracatçılar, uluslararası müteahhitlik ve uluslararası fuar organizasyonları, ve ihracata yönelik mal üretimi yapan üreticiler yararlanır.

İlginizi Çekebilir | Brüt Takas Nedir? Brüt Takasa Giren Hisseye Ne Olur?

Reeskont Kredisi Nereden Alınır?

Reeskont kredisi başlangıçta Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası aracılığıyla sağlandı. Sonraki dönemlerde diğer yatırım ve kalkınma bankaları da bu sürece dahil edildi.

Firmaların bu kredi türünden daha geniş bir biçimde faydalanabilmesi için firma başına kullanılabilir maksimum tutar 400 milyon TL olarak belirlendi. Kredi, 10 yıl vade ve sabit faiz oranı ile sağlanır.

Reeskont Faizi ve Oranı: Hangi Durumlarda Devreye Girer?

Reeskont faizi, reeskont kredisi çekenlere vade sonuna kadar belirlenen oranlarda uygulanan faizdir. Bu faiz oranını belirleyen yetkili merci TCMB’dir. Ekonomideki kredi genişlemesi ve para arzına göre reeskont faiz oranı değişebilir. Bu yüzden TCMB reeskont faiz oranlarını yıllık olarak belirler ve her dönem farklı oranlarda açıklar.

Öte yandan reeskont oranı, varlığın nakde dönüştürülmesi sırasında uygulanan orandır. Bu oran, genellikle avans faiz oranı ile aynı olup, iskonto faiz oranından daha yüksektir. Reeskont oranının hesaplanması, belirli bir formülle gerçekleştirilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl