Regülatörlerin yeni hedefi BUSD ihraççısı Paxos şirketi

Binance'in sabit coin'i olan BUSD ile bir başka sabit coin USDP'nin ihraççısı olan Paxos şirketi de regülatörlerin radarına girdi. Henüz doğrulanmamış iddialara göre New York regülatörü firma hakkında soruşturma başlattı.

FTX’in iflasından sonra regülatörlerin kripto para şirketlerine olan bakış açısı da sertleşmeye başladı. Regülatörlerin müdahale etmek istediği son şirketin ise BUSD ve USDP ihraççısı Paxos olduğu iddia ediliyor.

Bloomberg’in konu hakkında bilgi sahibi olan bir kişiye dayandırdığı haberine göre; New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), Paxos hakkında bir soruşturma başlattı. Soruşturmanın asıl sebebinin ise ne olduğu bilinmiyor. Bloomberg’e konuşan bir NYDFS yetkilisi konuyla ilgili yorum yapmadı ancak kurumun asıl hedefinin her zaman kullanıcı korunmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Paxos şirketi 2018 yılında USDP sabit coin’ini çıkarırken, 2019’da ise Binance ile anlaşarak BUSD sabit coin’ini piyasaya sürmüştü. BUSD şu anda 3. en büyük sabit coin konumunda ve 16 milyar dolarlık piyasa değerine sahip… Şirketin ayrıca PAX Gold (PAXG) adında, bir de altına endeksli coin’i bulunuyor.

Bilindiği üzere ABD’nin New York eyaleti ülkede en zor kripto para lisansının alındığı yer olarak görülüyor. Şirket 2015 yılında bu eyalette alınması zorunlu olan BitLicense belgesine sahip olmuştu.

ABD Para Kontrol Ofisi’nin de (OCC) Paxos’a bankacılık lisans talebini gerçi çekmesi gerektiğini söylediği iddia ediliyordu. Paxos şirketi bu iddiaları da reddetmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl