Reuters’tan Binance iddiası: Müşteri ve şirket fonlarını ayırmadılar

Daha önce Binance hakkında yaptığı olumsuz haberler nedeniyle birçok kez borsa ve CEO Zhao'dan tepki çeken Reuters Haber Ajansı, yine çok konuşulacak iddialarda bulundu. Binance'in eski çalışanlarına dayandırdığı bir haber yapan ajans, borsanın müşteri fonlarıyla şirket gelirlerini ayırmadığını belirtti.

Dünyanın en büyük borsası konumundaki Binance ile ilgili Reuters’tan çok konuşulacak bir iddia daha geldi. Ajans takipçilerine sunduğu özel haberinde, Binance’in 2020 ile 2021 yılları arasında kullanıcı fonları ile borsa gelirlerini karıştırdığını ve birlikte kullandığını iddia etti.

“Silvergate Bankası hesaplarında tuttular”

Reuters’ın ismini açıklamadığı kaynaklardan bir tanesi, borsanın milyarlarca dolarlık fonların hepsini birlikte tuttuğunu ve paraların da Silvergate Bankası hesaplarında yer aldığını belirtti.

Silvergate Bankası, kısa süre önce ABD’de yaşanan bankacılık krizi esnasında batmıştı.

“35 milyon dolarlık fon birleştirildi”

Haberde Reuters’ın tam bir rakam veremediği ancak görüldüğü belirtilen, 10 Şubat 2021 tarihli bir dosyada kurumsal hesaptaki 20 milyon dolar ile müşteri fonlarından gelen 15 milyon doların birleştirildiği ifade edildi.

Binance reddetti: Hiçbir zaman söz konusu olmadı

Binance sözcüsü Brad Jaffe’ye ulaşan Reuters, konuyla ilgili sözcüden de yorum aldı. Haberin doğru olmadığını belirten Brad Jaffe, şu ifadeleri kullandı:

“Bahsedilen hesaplar kullanıcı fonlarının kabul edilmediği hesaplardı. Bu hesaplar kullanıcı alımlarını kolaylaştırmak için kullanılıyordu. Bunların hepsi %100 şekilde kurumsal fonlardı. Dolayısıyla fonların karıştırılması ya da birleştirilmesi gibi bir durum hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Kullanıcılar hesaplarına para gönderdikleri zaman, borsa hesabında bu para değil, alınan dolar bağlantılı kripto para duruyor. Süreç Amazon’dan bir ürün almakla aynı…”

Regülatörler karşı çıktı: Kendi açıklamalarını yalanlamış oluyorlar

Konuyla ilgili Reuters’a değerlendirmelerde bulunan bazı ABD’li eski regülatörler ise sözcünün bu açıklamasının, Binance’in eski açıklamalarını yalanladığını söylediler.

Binance’in müşterilerine daha önce birçok kez, yatırılan dolarların “yatırma” hesabında yer aldığını söylediğini belirten regülatörler, şu anda ise bunun tam tersinin ifade edildiğini belirttiler.

Reuters, haberinde ayrıca Binance’in, 2020 yılının sonundan 2021 yılının ortalarına kadar yaptığı açıklamalarda, müşterilerin dolar olarak yatırdıkları paraların, hesaplarında BUSD olarak gözüktüğünü ancak çekim yapmak istendiğinde “gerçek dolar” olarak çekilebileceğini duyurduğunu belirtti.

Bilindiği üzere regülatörler, kripto para borsalarından müşteri fonlarıyla şirket gelirlerini ayrı tutmalarını talep ediyorlar. FTX borsasının iflasından sonra, şirket CEO’su SBF’nin müşteri fonlarını da şirket faaliyetleri için kullandığı, hatta bu fonlarla “trade” işlemleri dâhi yaptığı ortaya çıkmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl