Reuters: Ruslar, kripto paralarını BAE’de elden çıkarıyor

Reuters, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan kripto para şirketlerinin Rus zenginlerden milyarlarca dolarlık kripto para satma talebi aldığını bildirdi.

Reuters’a konuşan ancak ismi verilmeyen kaynaklar, bazı müşterilerin ülkede gayrimenkul yatırımı yapmak için kripto para kullandığını, diğer müşterilerin ise kripto paraları stabil coin’lere dönüştürmek ve başka yerlerde saklamak için BAE’deki şirketlere başvurduğunu aktardı.

Haberde bir kripto para şirketinin son 10 gün içinde İsviçreli broker’lardan elden çıkarılacak milyarlarca dolarlık BTC için çok sayıda talep aldığı kaydedildi. Şirket yöneticisi, bu taleplerden hiçbirinin 2 milyar doların altında olmadığını da ekledi.

Bilindiği üzere İsviçre, geçtiğimiz günlerde Rusya’ya karşı AB ile aynı yaptırımları uygulama kararı almıştı. Ülke yetkilileri, Putin ve birkaç bakanın mal varlıklarını dondurmuştu. İsviçre’nin bu tutumunun ülkede mal varlığı bulunan birçok Rus zengini de endişeye sürüklediği ifade ediliyor.

BAE’deki şirket yetkilisi, geçen hafta 5-6 talep aldıklarını, henüz gerçekleşen bir işlem olmadığını fakat bu kadar ilginin de hiçbir zaman görülmediğini aktardı.

“125 bin BTC satmak istediler”

Yönetici, “Biri vardı, kim olduğunu bilmiyorum fakat bir broker aracılığıyla ulaştı ve ‘125 bin Bitcoin satmak istiyoruz’ dediler. Ben de ‘Ne? Bu 6 milyar dolar ediyor’ dedim. ‘Evet, Avustralya’daki bir şirkete göndereceğiz’ cevabını verdiler.” şeklinde konuştu.

Reuters’a konuşan bir başka kaynak ise Rusların kripto parayla Dubai’de mülk satın aldıklarını söyledi.

Öte yandan bazı uzmanlar, Bitcoin ve diğer kripto paraların temelindeki blok zinciri teknolojisinin işlemlerde şeffaflık getirmesi nedeniyle yaptırımlardan kaçınmayı zorlaştırdığını vurguluyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl