Binance’in yeni CEO’su Richard Teng kimdir?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’nun istifasının ardından yeni CEO Richard Teng oldu. Teng, Binance’te Bölgesel Pazarlar Başkanı olarak görev yapıyordu.

Teng, Binance’e 2021 yılının ağustos ayında katıldı. O sırada Binance Singapur’un CEO’su olarak göreve başlayan Teng, daha sonra MENA Bölge Başkanlığı, Avrupa ve MENA Bölge Başkanlığı, Asya, Avrupa ve MENA Bölge Başkanlığı ve son olarak Bölgesel Pazarlar Başkanlığı görevlerine getirildi.

Teng, profesyonel çalışma hayatına 1994 yılında Singapur Merkez Bankası’nda başladı. Burada 13 yıl görev yapan yeni CEO, 2007 yılında Singapur Borsası’na geçti. Singapur Borsası’nda da 7 yıldan daha uzun bir süre çalışan Teng, Regülasyondan Sorumlu Üst Düzey Yönetici iken 2015 yılında ayrılarak Abu Dabi Uluslararası Finans Merkezi’nin (ADGM) CEO’luğuna getirildi. 6 yıllık ADGM tecrübesi sonrası, Binance’e geçmeden önce çeşitli dernek ve kurumlarda görev aldı.

Teng, ADGM’nin küresel düzenleyiciler ve sektör kuruluşları tarafından uluslararası tanınırlık kazanmasında önemli bir rol oynadı. ADGM, Teng’in liderliğinde yeni kurulan bir finans merkezi olmaktan çıkıp beş yıldan kısa bir süre içinde yaklaşık 2 bin 700 kayıtlı lisansa ve 150’den fazla onaylı lisans kuruluşuna sahip oldu. Son olarak Teng, o dönemde Forbes tarafından “dünyanın önde gelen yenilikçi regülatörlerinden biri” olarak nitelendirildi.

Richard Teng, 1994 yılında Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nin Muhasebe bölümünden mezun oldu. 1998 yılında Batı Avustralya Üniversitesi’nde Uygulamalı Finans yüksek lisansına başlayan Teng, burayı yarım bıraktı. Teng, 2004 yılında Pennsylvania Üniversitesine bağlı Wharton School’da Yönetici Liderlik Programı’na katıldı.

Uzmancoin’e verdiği özel röportajda neler söylemişti?

Teng, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Binance Blockchain Week’te Uzmancoin’e özel bir röportaj da vermişti. Binance’in yeni CEO’su “Binance, küresel olarak en fazla düzenlemeye tabi borsadır. Avrupa, Asya Pasifik, Orta Doğu, Latin Amerika gibi yerler de dahil olmak üzere dünya çapında 18 regülatör onayımız var ve liste uzayıp gidiyor. Bu alanı anlamalarına yardımcı olmak için düzenleyicilerle dirsek temasında çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Aynı zamanda şu an itibari ile, sadece risk kısmına odaklanan değil, riski yönetmek ve iş geliştirme tarafını, blok zinciri ve kriptoyu destekleyerek çok canlı bir ekosistem yaratmak için bir yasal çerçeve oluşturmak isteyen pek çok farklı ülkeyle çalışıyoruz.” demişti.

Röportajın tamamı için:

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl