Bitcoin madencisi RIOT’tan 290 milyon dolarlık dev alım

ABD merkezli büyük Bitcoin madencilik şirketi RIOT Platforms, cihaz üreticisi olan MicroBT ile fazladan 66 bin adet makine alınması konusunda anlaşma sağladı. Yapılan anlaşma sonucunda şirket bu makineler için 290 milyon dolarlık ödeme yapacak.

Bitcoin’de ödül yarılanmasına aylar kala büyük madencilik şirketlerinden biri olan RIOT, MicroBT firması ile yeni bir anlaşma yaptı. Yaz aylarında 33 bin cihazlık sözleşme imzalayan iki şirketten RIOT, bu anlaşma çerçevesindeki opsiyon hakkını kullandı ve 66 bin 560 makine siparişi daha verdi.

Makine başına 4360 dolar…

Haziran ayında MicroBT şirketine 33 bin 280 adetlik makine spiarişi veren RIOT, yeni opsyion kullanıp 66 bin 560 adetlik yeni siparişte bulundu. RIOT’ın son sipariş için ödeyeceği fiyat ise 290.5 milyon dolar oldu. Sözleşme çerçevesindeki detaylarla birlikte RIOT, makine başına MicroBT’ye yaklaşık 4360 dolar ödemiş olacak.

Fazladan 265 bin cihaz daha gelebilir

Bu yapılan yeni anlaşma yeni bir büyük anlaşmayı da beraberinde getirdi. RIOT, bu yeni alım ile, MicroBT’den ileriki dönemde 265 bin adet yeni cihaz alımı konusunda da opsiyon kazandı. Yeni cihazlar da yine aynı şartlarda satın alınabilecek.

Suya daldırma ile soğutma yapılıyor

Haziran ayında verilen 33 bin cihazlık ilk siparişin teslimatı 2024’ün ilk çeyreğinde yapılacak. 66 binlik ikinci parti teslimatın tarihi için ise 2024’ün ikinci yarısı belirlendi ancak spesifik olarak gün belirtilmedi. Alınan yeni makineler, suya daldırma tekniği ile soğutma sistemine sahipler ve bu şekilde çalışacaklar.

Tüm makinelerin 2025’in ikinci yarısı itibarıyla kurulumunun yapılması durumunda, RIOT’ın toplam hash rate gücü ise 38 exahash’i aşacak. Dünyada kullanılan süper-bilgisayarların bile saniyede 1 exahash’lik hesaplama gücüne ulaşamadığı ve toplam Bitcoin hash rate’inin de saniyede 500 exahash sınırına dayandığı düşündüldüğünde, bir şirketin tek başına 38 exahash’lik hesaplama gücüne ulaşması da (2025 itibarıyla) çok ciddi bir güç olarak ön plana çıkıyor.

Şirket daha önceki açıklamalarında da, cihaz alım furyasının sebebinin, yaklaşmakta olan ödül yarılanması olduğunu duyurmuştu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl