Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple yöneticileri, 2021 beklentilerini açıkladı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dava açtığı Ripple, 2020 ve 2021 yılı için bir değerlendirme yazısı yayınladı. Şirket, dava süreciyle ilgili detay vermezken, kripto para sektörünün geldiği noktadan, DeFi ve bankacılık sektörünün gidişatına kadar birçok konuda önemli yorumlarda bulundu. Finansal teknoloji şirketlerinin ilerleyişinin hızlanacağının belirtildiği yazıda “2021’de bir kripto para fintech şirketinin, geleneksel bir finans şirketini satın aldığını görebilirsiniz” denildi.

SEC ile başı dertte olan Ripple, regülasyon konusunda da değerlendirmelerde bulunurken, başta yeni bir yönetimle yola devam edecek olan ABD olmak üzere G-20 ülkelerinin yeni teknolojiler konusundaki regülasyon hamlelerinde daha net ve belirsizliği ortadan kaldırıcı bir politika izlemeleri gerektiği belirtildi.

Ripple’ın yayımladığı 2020 ve 2021 hakkındaki değerlendirme yazısının önemli bölümleri şu şekilde:

“2020 kesinlikle beklentilerin karşılandığı bir yıl olmadı. Ana akım blokzincir ve kripto para benimsenmesi konusunda beklenenler aslında olmadı. Ancak pandemi kripto paraların ve teknolojinin önemini bir kez daha bizlere gösterdi. Regülasyonlar ise sadece Ripple’ı değil, tüm kripto para endüstrisinin konuştuğu bir konu oldu.

Çabuklaşan bir kripto ilerlemesi

RippleNet Genel Müdürü Asheesh Birla, kripto para ile bankacılık sektörü arasındaki ilişkinin artık bulanıklaştığını belirtiyor. Finsansal teknoloji yani fintech şirketleri geleneksel ve artık hayatın hızına yetişemeyen bankaların pazar paylarından bir bölümü almaya başladı. Birla’ya göre 2021’de daha fazla fintech şirketi bankalarla eşit şartlarda rekanet etmeye başlayacak. Birla, ‘Devran dönüyor’ diyor: ‘Bir fintech şirketinin, geleneksel bir finans kurumunu satın aldığını görebiliriz’

DeFi’ın doğuşu

Geçen yıl DeFi için adeta bir açılış partisi oldu. 2020’nin en çok konuşulan endüstrilerinden biri oldu. Ripple’ın DeFi Başkanı Michael Zochowski,’DeFi projelerinin 2021 yılında daha fazla ilgi çekeceğini, hatta bazılarının önümüzdeki aylarda satın alınacağını düşünüyorum’ dedi. Zochowski ayrıca gerçekten kullanım alanı olan ve basit uygulamalara sahip projelerin yollarına devam edeceklerini, ‘wrapped’ ürünler ve merkeziyetsiz borsaların da hız kazanarak ilerleyeceğini belirtti.

Eth2’nin hala gerçeklikten uzak olduğunu belirten Zochowski, Ethereum‘un alan kaybetmeye devam edeceğini belirterek, “2021 yılı sonu itibariyle, DeFi’da bulunan değerin en az yüzde 25’inin Ethereum dışındaki ağlarda olacağına inanıyorum” dedi.

Regülasyonda netlik

Beyaz Saray’a yeni gelen yönetimin, regülasyonlar konusuna yeniden eğilmesi bekleniyor. Kripto paralar ve sektör artık anaakım olmaya doğru ilerledikçe başta ABD olmak üzere G-20 ülkeleri ajandalarında bu konuyu ön sıralara almak zorundalar. Özellikle son 4 yılda, bu konudaki belirsizlik fintech ve blokzincir şirketlerini boşlukta bıraktı. ABD’ye göre, İngiltere, Japonya, Singapur ve İsviçre’nin çok önde olduğunu görüyoruz.

Ripple Genel Danışmanı Stu Alderoty, kripto para regülasyonlarının Biden yönetimi için öncelik olacağını belirtiyor. Bu, kripto lisansı almaya çalışan fintech’ler için süreci hızlandırabilir.

CBDC’lerin yılı

Devletlerin regülasyonları ve teknolojik gelişim arasında CBDC’ler (merkez bankası dijital para birimi) için de bir yaşam alanı oluşturdu.

Çin’in bu konudaki ilerleyişi, pandemi ve hükumetlerin destep paketlerini dağıtmak için kolay yollar araaması CBDC’ler konusundaki çalışmaları hızlandırdı. Bu konuda FED MIT ile çalışma yürütürken, Avrupa ülkeleri de fizibilite çalışmalarına devam ediyor.

Ripple’da Merkez Bankalarıyla Anlaşma Departmanı başkan yardımcısı olan James Wallis konuyla ilgili olarak, “CBDC’lerdeki bu gelişmeler, dijital paraların gelecekte ne kadar çok kullanılacağının en net göstergesidir” dedi.

CBDC’lerin gelecek yıl, özellikle yerel problemlerin giderilmesinde büyük rol oynaması bekleniyor.

Proof of Work’ün ötesinde…

Ripple CTO’su David Schwartz’a göre; Ethereum’un Beacon Chain’i 2020’deki önemli adımlardan bir tanesiydi. Schwartz, “PoW sistemleri çok fazla kaynak ve enerji tüketiyordu. Ayrıca en ucuz güç kaynağına sahip olan madencinin hisse elde ettiği ve önlenemez şekilde merkezi sisteme gidildiği bir özellikti. 2021, teknik yeniliklerin arttığı, daha yeni teknolojileri kullanan XRPL gibi blok zincirlerini gelişmeye devam ettiği bir yıl olacak” dedi.

XRP’nin karbon salınımı konusunda Bitcoin, kredi kartları ve hatta nakit parayla olan karşılaştırmasında çok önde olması sektörün potansiyelini de gösteriyor.

Kripto etkisine odaklanmak

RippleX Genel Müdürü Monica Long da, önümüzdeki yıl finansın herkes tarafından ulaşılabilir bir sektör olacağını belirtiyor. Kripto’nun önce fintech şirketlerine kapı açacağını ve böylece daha çok tüketici ve müşterinin sektöre gireceğini belirten Long, “Kullanımı ve anlaşılması kolay hizmetler sunan şirketler; güvenli, emniyetli ve özel konumda olacaklar” dedi:

“En büyük değişikliğin, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Orta Afrika’da dijital yolu benimsemiş olan gelişmekte olan ülkeler tarafından gösterilmesini bekliyoruz. Geleneksel bankacılık ve kredi kartı ağlarını mobil hizmetler lehine çeviren ülkeler için bir sonraki adım kripto paralar olacaktır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl