Bank of America’nın patent başvurusunda Ripple vurgusu

ABD'nin en büyük ikinci bankası olan Bank of America, bir ödeme sistemi için yaptığı patent başvurusunda açıkça Ripple'ın dağıtık defter teknolojisinden bahsediyor.

Google Patents‘teki bir belgeye göre, bir ödeme sistemi için patent başvurusunda bulunan Bank of America, Ripple‘a atıfta bulundu.

6 Haziran’da yapılan bu patent başvurusu, bankalar arası iletişim aracı olarak dağıtık defter teknolojisini kullanan bir sistemi tanımlıyor. Önerilen sistem, her iki bankanın da erişebileceği merkeziyetsiz bir ortak defter aracılığı ile gerçek zamanlı ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Hem ödeme yapan kişiyi hem de ödeme yapılan kişiyi doğrulayan merkeziyetsiz bu ağ, kurumlar arasındaki iletişimi sağlıyor.

 

Ayrıca, patentte yer alan birçok örnekte açıkça Ripple’ın dağıtık defter teknolojisinden bahsediliyor ancak Ripple’ın baz varlığı XRP’ye değinilmiyor.

Son dönemde XRP ile ilgili olumlu gelişmelerde Tayland’ın en büyük ticari bankası Siam Commercial Bank’in 5 Haziran’da resmi Twitter hesabında XRP sisteminin yakında duyurulacağını açıklaması var. Bununla beraber banka, sonraki günlerde bu gönderiyi yalanlamıştı.

Öte yandan Ripple’ın yatırım kolu olan ve aynı zamanda XRP’nin kullanım alanlarını artırmayı hedefleyen Xpring, faaliyete başladığı Mayıs 2018’den bu yana 20’nin üzerindeki XRP projesine 500 milyon dolarlık yatırım yaptı.

XRP, TSİ 00.05 itibari ile 0.33 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun