Bankacılık devi Barclays’den Ripple (XRP) için kritik yatırım

İngiltere'nin bankacılık devi Barclays, uluslararası para transferlerinde XRP'yi kullanacak olan bir para transferi şirketine yatırım yaptı.

Ripple, Barclays ve diğer yatırımcılar, uluslararası para transferinde XRP kullanacak olan yeni bir havale girişimi SendFriend için 1.7 milyon dolar tutarında finansman sağladı.

New York merkezli şirket, dün yapılan duyuruda yatırımcılar arasında Mastercard Foundation, MIT Media Lab, TechStars, Mehindra Finance, 2020 Ventures ve 8 Decimal Capital’in de bulunduğunu bildirdi. Barclays, yatırımcılar arasına SendFriend’in geçtiğimiz Eylül ayında kabul edildiği TechStars tarafından desteklenen Barclays hızlandırma programı aracılığıyla katıldı.

SendFriend’in kurucu ortağı ve CEO’su David Lighton, elde edilen finansmanın toplum katılımı ve pazarlamanın yanı sıra yeni çalışanların işe alımında kullanılacağını söyledi.

 

MIT’de kurulan SendFriend, yurt dışında çalışan Filipinli işçilere sınır ötesi para transferleri için XRP ve Ripple’ın xRapid ürününü kullanarak hizmet etmeyi amaçlıyor.

Tasarlanan sistemde XRP, sınır ötesi ödemelerde bir likidite aracı olarak kullanılacak. SendFriend, birkaç saniye içinde USD’yi XRP’ye ve daha sonra PHP’ye (Filiinler Pesosu) dönüştürecek.

SendFriend’in sistemi henüz canlı değil. Şirket, ürününü yaknda New Jersey’de piyasaya sürmeyi planlıyor ancak diğer ABD eyaletlerinde de masaüstü ve mobil uygulamalar aracılığıyla mevcut olacak.

Ripple, SendFriend’in XRP token’ını kullanacağını geçen hafta doğrulamıştı.

Filipinler, para transferleri konusunda en büyük Asya pazarlarından biri. Geçen yılın Aralık ayında yayınlanan bir Dünya Bankası raporuna göre yurt dışından Filipinler’e 2018 yılında 34 milyar dolarlık para transferi gerçekleştirildi.

Haber: CoinDesk

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun