Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC ile mücadele eden Ripple’a bir dava daha açıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC'nin açtığı dava ile darbe alan, bu yüzden uzun ve zorlu bir sürece giren Ripple için yeni bir dava daha açıldı.

En büyük kripto paralardan olan XRP’nin ihraççısı konumundaki şirkete, Tyler Toomey adında Florida’lı bir kişi tarafından, hiçbir kısıtlama getirmeden XRP’yi perakende yatırımcıya sunarak, Florida Menkul Kıyemtler ve Ytaırımcı Koruma Kanunu’nu ihlal etme gerekçesiyle dava açıldı.

Bilindiği üzere Ripple, kurumsal operasyonlarını karşılayamadığı için XRP’yi, arzını ve likiditesini kontrol ederek, olabildiğince geniş kitlelere yaymaya çalışıyordu. Bir başka deyişle Ripple, son yıllarda çok eleştiri almasına rağmen kendi masraflarını karşılamak için düzenli olarak XRP satıyordu. (1 milyar dolar değerden fazla)

Açılan davada şirket CEO’su Brad Garlinghouse da sanık konumunda yer alacak. Davacı taraf, Garlinghouse’un Nisan 2017’den Aralık 2019’a kadar, token fiyatını manipüle edecek şekilde 150 milyon dolarlık XRP sattığını iddia ediyor:

“Garlinghouse aynı zaman dilimi içinde ayrıca, XRP’nin fiyatının düşmesi sebebiyle satışlarını da zaman zaman durdurmuş ve fiyatın daha da düşmesini engellemeye çalışmıştı.

Garlinghose, Bloomberg’de katıldığı bir programda XRP konusunda aşırı iyimser olduğunu ve piyasa değerinin trilyonlarca dolara ulaşabileceğini söylemesine rağmen yaptığı satışlarla çok ciddi kâr elde etmiş ve cebine önemli miktarda para koymuştur.

Son dönemin çok konuşulan CEO’su ayrıca Ripple’ın operasyonlarıyla ilgili bir sözcü gibi sürekli olarak konuşup yatırımcılara XRP almalarını tavsiye eden bir yapıya sahiptir. Aslında XRP’leri satarken de yatırımcılara sürekli olarak bu token’a yatırım yapmalarını söylüyordu.”

Davacı tarafın konuyla ilgili iddiaları göründüğü gibi çok sert… Hatırlanacağı üzere Ripple Labs şirketi Bradley Sostack adında bir kişinin benzer bir şikayetiyle de toplu bir davaya maruz kalmıştı. 2018’de açılan bu dava da hala sonuçlanmadı.

Tabii ki tüm bu sorunlar arasında en büyüğü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açtığı ve fiyatın ciddi şekilde düşmesine sebep olan dava…

Ripple’ın ayrıca, varlık yönetim şirketi Tetragon tarafından 2019’da yapılan yatırımların geri çekilmesi konusunda da dava edilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl