Ripple’dan merkez bankaları için dijital para platformu

Ripple, merkez bankalarının kendi dijital paralarını çıkarmak amacıyla kullanabilecekleri CBDC platformunu açtı.

Birçok ülkenin kendi CBDC’ni çıkarma planlarını açıkladığı şu günlerde kripto çözümleri şirketi Ripple’dan yeni bir hamle geldi. Ripple, merkez bankaları, hükümetler ve finans kurumlarının kendi merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) ihraç etmeleri için uçtan uca bir çözüm olan Ripple CBDC Platformunu piyasaya çıkardı. Platform, kullanıcının CBDC ve sabit coin’leri sorunsuz bir şekilde basmasına, yönetmesine, işlem yapmasına ve kullanmasına olanak tanıyor.

Ripple CBDC Platformu, XRP Ledger (XRPL) ile aynı blok zinciri teknolojisini kullanarak, kullanıcıların itibari para tabanlı merkez bankası dijital para biriminin tüm yaşam döngüsünün tamamını kapsamlı bir şekilde denetlemelerini ve kişiselleştirmelerini sağlıyor.

Ripple CBDC Platformu, merkez bankaları ve hükümetler için finansal hizmetlerde dijitalleşmenin ilerlemesini kolaylaştırırken, aynı zamanda dünya çapında geleneksel bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan milyonlarca birey için erişilebilirliği artırıyor. Palau Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Surangel Whipps Jr’a göre, ulusal dijital para birimlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmak için Ripple ile yapılan iş birliği, finansal yenilik ve teknolojilere öncülük etme konusundaki kararlılıklarının bir göstergesi. Bu girişim, Palau halkı için finansal erişilebilirliği arttırmayı amaçlıyor.

Ripple, CBDC platformu ile çevrim dışı işlemler de gerçekleştirecek

Açıklamaya göre Ripple CBDC Platformu, özel bir defter üzerinde toptan ve perakende CBDC’ler veya bir sabit coin ihracı gibi çeşitli kullanım durumlarına hitap edecek şekilde tasarlandı. Bu bağlamda Ripple CBDC platformu, müşterilerine şunları sunuyor:

  • Defter teknolojisi –  Ripple’ın CBDC Platformu, XRP Ledger tarafından desteklenmesine rağmen XRPL’nin enerji tasarruflu teknolojisi tarafından desteklenen yeni bir özel defter üzerine inşa edildi.
  • İhraççı – XRP Ledger’ın yerleşik çoklu imzalama yetenekleri sayesinde ihraççılar, merkez bankaları, para otoriteleri veya ticari bankalar gibi itibari para tabanlı dijital para birimlerinin basım ve dağıtımdan itfa ile imhaya kadar tüm yaşam döngüsünü güvenli bir şekilde yönetebiliyor.
  • Operatör-  Önemli miktarda dijital para birimine sahip finansal kurumların kurumlar arası mutabakat ve dağıtım faaliyetlerini denetlemesini ve bunlara katılmasını sağlıyor.
  • Son kullanıcı cüzdanları:  Dijital para birimlerini kullanan bireyler ile kuruluşların varlıklarını güvenli bir şekilde saklamalarını, geleneksel ödeme ve bankacılık uygulamalarının sunduğu işlevselliğe benzer şekilde mal ve hizmet alışverişi için işlem yapmalarını sağlayacak. Bu, çevrim dışı işlemler gerçekleştirme ve akıllı telefon dışı kullanım senaryolarına uyum sağlama yeteneğini de içeriyor.

“Çok sayıda hükümet ve merkez bankasına çözüm sağlayacak”

Merkez Bankası Angajmanları ve CBDC’lerden sorumlu Başkan Yardımcısı James Wallis’e göre, platformun şu anda planlarını formüle eden ve CBDC Uygulamaları için bir teknoloji stratejisi geliştiren çok sayıda merkez bankası ve hükümete çözüm sağlaması bekleniyor.

Wallis’e göre, platformun yenilikçi yeteneklerinin, yurtiçi ile sınır ötesi ödemelerin anında yapılmasını kolaylaştırması, riski azaltması ve herhangi bir işlemde dijital para birimini hızlı bir şekilde gönderme veya alma konusundaki kullanıcı deneyimini geliştirmesi bekleniyor.

Ripple’ın CBDC çözümleri zirvede

Juniper Research kısa süre önce Ripple’ın CBDC çözümlerini rekabetçi liderlik tablosunda en iyi performans gösteren olarak sıraladı. Liderlik tablosuna göre Ripple, 15 Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) teknolojisi sağlayıcısı arasında zirveye oturdu. Ripple tarafından sunulan CBDC çözümleri, CB Insights tarafından En İyi Blockchain Sınır Ötesi Ödemeler ve CBDC Şirketleri kategorisinde üst sıralarda yer aldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl