Ripple CEO’suna elindeki on milyonlarca XRP’yi gizlice satma suçlaması

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, elinde tuttuğu XRP'leri gizlice satmakla suçlanıyor. Garlinghouse'un 2017 yılında aksini savunurken 67 milyon XRP sattığı iddia ediliyor.

Ripple Ceo'su Brad Garlinghouse

Ripple’ın 2013’teki XRP ICO’sunda Varlık Kanunu’nu ihlal ettiğine yönelik, 2018 Mayıs’ta açılan toplu davada yeni gelişmeler yaşanıyor. 25 Mart’ta yapılan bir şikayete göre; Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP varlıklarını sessizce satarken olası yatırımcılara da satın almayı teşvik etti.

İlgili şikayette Garlinghouse’un kendisini uzun yıllar Hodl (kripto parayı satmayıp elde tutma) yapan biri olarak tanıttı ve XRP’lerini uzun yıllar satmayacağını ilan etti. Şimdi davacılar, Garlinghouse’un birçok yerde söylediğinin aksine 2017 yılında 67 milyon XRP sattığını ileri sürüyor. Dahası iddiaya göre, Ripple CEO’su şirketten aldığı tüm token’ları da alır almaz birkaç gün içinde elden çıkarıyordu. 2017, XRP’nin fiyatının bugünkünden çok daha yüksek seviyelerde işlem gördüğü bir yıldı. Fiyat, yılın sonlarına doğru neredeyse 3 dolara ulaşmıştı. XRP’nin rekoru ise 2018’in Ocak ayına ait. Kripto para o ay 3.84 doları görmüştü.

Öte yandan davacılar, 100 milyar XRP’nin de Ripple şirketinin 2013’teki kuruluşuyla beraber, hiçbir dağıtım projesi ya da fonksiyonu olmadan spekülatif bir varlık olarak yaratıldığını belirtiyor.

Davacılar ayrıca, Ripple ve Garlinghouse’un XRP’yi bir “köprü para birimi” olarak belirterek, yanlış beyan verdiklerini böylece token’ın bir varlık sınıfı kategorisine girmekten kaçabildiğini öne sürdüler.

Ripple, Eylül ayında davanın düşmesini talep ederken ABD Bölge Hakimi Phyllis Hamilton ise sürecin Şubat ayında ilerlemesi kararını verdi. Hakim ayrıca, davacıların iddialarının çok genel olduğunu ve özellikle sahtecilik ve hilecilik konularının detaylandırılmasını talep etti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl