Ripple CEO’su Garlinghouse: SEC, Ethereum’a yardım etti

SEC ile kayıtsız menkul kıymet satış davası devam eden Ripple'da CEO Brad Garlinghouse'un sert ve tepkili açıklamaları devam ediyor. Henüz iki gün önce bir konferansta SEC'ye mahkemedeki hamleleri nedeniyle tepki gösteren Garlinghouse, bu kez de kurumun, Ethereum'un XRP'yi geçerek en değerli ikinci kripto para olmasında rolünün bulunduğunu iddia etti.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na olan tepkisine devam ediyor. Geçtiğimiz gün Kaliforniya’daki Milken Konferansı’nda SEC hakkında ağır ifadeler kullanan Garlinghouse bu kez de dün başlayan Fintech Haftası’nda konuştu. ABD’nin şu anda XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia eden tek ülke olduğunu belirten Ripple CEO’sunun ifadeleri şu şekilde:

“Süreci biz değil, SEC uzatıyor”

“Biz Ripple olarak daha hızlı ilerlemek istiyoruz. Ama sürekli gecikmeler ve ertelemeler oluyor. SEC’nin de ilk başta acelesi vardı. Eski başkan Jay Clayton’ın ayrılmasından bir gün önce bu davanın açılması bunu net şekilde gösteriyor ama şimdi işi uzatmaya çalışan onlar. Keşif süreci Ocak ayına çekildi. Talep de SEC’den gelmişti ve mahkeme kabul etti. Bu tür davalarda, davacı tarafın mahkemeyi uzattığını çok fazla görmezsiniz ama burada böyle oldu.”

“Jay Clayton ve Gary Gensler sorulara cevap vermiyor”

“Twitter’ın da, bu davada benim daha önce hiç tahmin etmediğim bir rolü oldu. İnsanlar Bill Hinman, Jay Clayton ve Gary Gensler’ın eski konuşmalarını buluyorlar. Gensler’ın daha önce ‘Kripto para piyasalarının %75’i menkul kıymet değildir’ dediği bir konuşması var. Bugün ise çoğunluğun menkul kıymet olduğunu söylüyor. Jay Clayton’ın da 2 sene önce XRP hakkında cevap vermediği sorular var. Kısa süre önce de Gensler’a Ethereum’un bir menkul kıymet olup olmadığı soruldu ama o da cevap vermedi. Bu yüzden kuralların hala net ve açık olmadığı ortada… Bu insanların sorulara cevap vermeleri lazım ama vermiyorlar. Eğer 2 sene önce Jay Clayton o soruya cevap verseydi biz de bugün ona göre hareket ederdik ama yapmadılar.”

“SEC, Ethereum’un bu başarıyı sağlamasına yardım etti”

“Son birkaç yılda XRP en değerli ikinci dijital varlıktı. Ancak SEC tarafından önüne hep engeller çıkarıldı. Ethereum’a ise yeşil ışık yaktılar ve onun bugün bu patlamayı yapmasında pay sahibi oldular. SEC’den gelen engellere rağmen ABD dışında harika bir sene geçirdiğimizi de söyleyebilirim. Şirketimizin büyümesi tamamen ABD dışından geldi. Mesela Ortadoğu’daki ya da Japonya’daki ortaklarımızla konuştuğumuzda ortada çok daha az belirsizlik var. Neden? Çünkü kanunlar net. Şu anda dünyada, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia eden tek ülke var, o da ABD.”

“SEC, tüketicileri koruduğu için mi 50 bin XRP yatırımcısı dava açıyor?”

“SEC’nin web sitesine gidin, burada ilk yazan maddelerden biri ‘Tüketicileri korumak’tır. Ancak Ripple davasında gördüğümüz şey şu ki, 50 bin XRP yatırımcısı bugün SEC’ye dava açmanın eşiğinde… Bunun için çalışmalar var. SEC’nin bu yatırımcıları koruduğunu söyleyebilir misiniz?”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl