Ripple, Çin pazarını ‘kesinlikle’ hedefliyor

Ripple'ın yöneticilerinden biri, CNBC'ye verdiği demeçte şirketin Çin pazarını 'kesinlikle' hedeflediğini ifade etti.

Şirketten bir yönetici CNBC’ye verdiği demeçte Ripple’ın sınır ötesi ödemeleri hızlandırmak için tasarlanan dağıtık defter teknolojisi ile Çin pazarını hedeflemek istediğini söyledi.

Ripple’ın Avrupa Birliği stratejik hesaplardan sorumlu başkan yardımcısı Jeremy Light, “Çin kesinlikle ilgi çekici bir bölge ve kesinlikle hedefimiz.” dedi.

Blockchain şirketi, bu yılın başlarında Hong Kong merkezli finans hizmetleri şirketi LianLian International ile Çin, ABD ve Avrupa arasındaki sınır ötesi işlemler için bir ortaklığa vardı. Ripple’ın teknolojisinin henüz LianLian tarafından konuşlandırılıp konuşlandırılmadığı net değil.

Ayrıca dağıtık defter olarak da bilinen Blockchain, Bitcoin gibi kripto paraların temelinde yatan teknoloji. Sistem işlemleri tek bir merkezi sunucu yerine birden çok lokasyonda kaydediyor. Ripple’ın dağıtık defter teknolojisi ise işlemlerin Bitcoin’deki madenciler yerine bankalar, satıcılar ya da trader’lar gibi bağımsız bir sunucu tarafından doğrulanması nedeniyle Bitcoin‘den farklı.

Ripple, şu anda Santander, UniCredit, UBS ve Standard Chartered dahil olmak üzere 100’den fazla finansal kurumla ortaklık içinde. Bununla birlikte Ripple’ın Çin pazarında yer alması çok da kolay olmayacak görünüyor, çünkü ülkede oldukça popüler olan Alipay ve WeChat Pay gibi bir dizi ödeme uygulaması var.

Ripple birçok banka ve finansal kurumla ortaklığa varmış olmasına rağmen çoğu Ripple‘ın dijital parasına karşı ilgisiz. Ripple’ın dijital parası XRP yerine xCurrent ürününü kullanıyorlar. Ripple’ın XRP kullanılan xRapid platformu şimdiye kadar MoneyGram ve Western Union gibi şirketler tarafından ilgi gördü. Ancak henüz uygulamaya geçmiş değiller, yalnızca birtakım testler gerçekleştiriyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl