Ripple coin nedir? – Ripple coin nasıl alınır?

Ripple coin nedir? Küresel ticaret hızlı bir şekilde değişiyor. İşletmeler, günden güne artan oranda küreselleşiyor. Ödemeler için mevcut altyapı ihtiyacı karşılamak için yetersiz kalıyor. Bu noktada devreye giren...

Ripple coin nedir? Küresel ticaret hızlı bir şekilde değişiyor. İşletmeler, günden güne artan oranda küreselleşiyor. Ödemeler için mevcut altyapı ihtiyacı karşılamak için yetersiz kalıyor. Bu noktada devreye giren Ripple, dağıtılmış finansal teknolojisiyle, bankaların şebekeler arasında gerçek zamanlı olarak uluslararası ödemeler gönderilmesi ve alınmasını sağlayan bir tür ödeme protokolü olarak karşımıza çıkıyor.

Piyasa büyüklüğünde 3. sırada

İlk olarak 2012 yılında piyasaya çıkan Ripple’ı Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger geliştirdi. Ripple’ın dijital para birimi olan XRP, Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) ardından 3. sırada yer alıyor ve 8 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip. İlerleyen zamanlarda Ripple’ın para birimi XRP ile Bitcoin’i tahtından edebileceği iddia ediliyor.

Dünya çapındaki büyük kuruluşlar Ripple kullanıyor

Dünya çapında pek çok büyük banka ve kuruluş Ripple protokolü ile çalışmaya başladı. Bunların başında UniCredit, UBS, SHRB, ATB Financial ve Santander gibi kuruluşlar geliyor. Türkiye’den ise Akbank, Ripple protokolü kullanmak için deneylere başladı.

Ripple coin nasıl alınır?

Piyasa büyüklüğü gün geçtikçe artan ve artarak değer kazanan Ripple coin nasıl alınır? Ripple’ı şu an alabileceğiniz herhangi bir Türk borsası bulunmuyor ancak global borsalardan rahatlıkla satın alabilirsiniz. Poloniex.com ve Cex.io gibi başlıca borsalardan satın almanız güvenilirlik açısından akıllıca olacaktır. Her iki siteye de üye olarak, sitedeki hesabınıza yatırdığınız Bitcoin’ler ile Ripple (XRP) satın alabilirsiniz.

Ripple satın alırken yaşadığınız güçlükler ile ilgili olarak yardıma ihtiyacınız varsa yorum bölümünden sorunuzu yöneltebilirsiniz.

In this article

Katkıda Bulun

5 comments

 1. Erkan Cevapla

  Verdiğiniz siteler TR dilinde hizmet sunmuyor, bu hizmeti sunabilecek bir şirket önerebilir misiniz?

  1. Burak Köse Cevapla

   Şu an Ripple alabileceğiniz Türkçe borsa bulunmuyor ancak BTCTurk, yakın zamanda Ripple’ı sistemlerine ekleyeceklerini duyurdu.

 2. sedat Cevapla

  bu ripple’ı hangi kaynaktan aldığımız önemlimi? yani poloniex.com dan alırsam sürekli buradan mı takip etmeliyim?

  1. Burak Köse Cevapla

   Hayır önemli değil, herhangi bir borsadan alıp aynı borsada veya başka bir borsada kullanabilirsiniz.

 3. Ömer Cevapla

  Bitturk.com da ripple işlemi var arkadaşlar oradan yapabilirsiniz.