“Ripple’dan Bitcoin borsası Coinbase’e rüşvet” iddiası

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase'in Ripple'ı (XRP) listelemek için rüşvet niteliğinde para aldığı ileri sürüldü.

Bir menkul kıymet olup olmadığı tartışmalı olan en büyük kripto paralardan Ripple (XRP), uzun bir bekleyiş sonrası birkaç gün önce Coinbase’de listelendi.

XRP’nin aniden Coinbase’de listelenmesi, bazı piyasa gözlemcilerinin kafalarında soru işaretleri yarattı. XRP topluluğu Coinbase haberiyle beraber rahat bir nefes alırken Pierre Rochard ve Alistair Milne gibi kripto para ekosisteminden önemli uzmanlar, Ripple’ın XRP’yi listelemesi için Coinbase’e para verdiklerini ima ettiler.

Geçtiğimiz Nisan ayında da Ripple’ın Coinbase ile Gemini’ye XRP’yi listelemeleri için rüşvet niteliğinde teklif verdiği yazılmıştı. Bloomberg’de yayınlanan ilgili haberde Ripple’ın Gemini ile Coinbase’e XRP’yi listelemeleri için birtakım “mali teşvikler” sunduğu bildirildi. Habere göre Gemini’ye 2017’nin üçüncü çeyreğinde XRP‘yi listelemeleri için 1 milyon doların yeterli olup olmadığını soran Ripple yöneticileri, daha sonra geçen sonbaharda Coinbase ile yapılan görüşmelerde XRP’nin fiyatlanmasının ardından geri ödeyecekleri 100 milyon dolarlık bir borç teklif etmişti. Ancak her iki platform da Ripple’ın bu önerisini reddetmişti.

Öte yandan XRP’nin Coinbase’de listelenmesine ilişkin bir başka soru işareti de insider trading (içeriden öğrenenlerin ticareti) yapılıp yapılmadığı.

Coinbase’in XRP’yi listeleyeceği duyurusu 25 Şubat 2019’da geldi. Bununla birlikte, XRP’nin fiyatı duyurudan 1 gün kadar önce yüzde 6.5 oranında artış gördü. Bu artışın bir insider trading vakası olduğu öne sürülüyor.

Bazı cüzdanlardaki XRP haraketleri, bu şüpheyi güçlendiriyor. Bilginin kaynağı Ripple ya da Coinbase olabilirken duyurudan önce XRP işlemlerindeki etkinliğinin büyük ölçüde artması dikkat çekici. 5 milyon XRP’nin üzerindeki XRP işlemlerini bildiren bir Twitter hesabı olan XRPL Monitor’den derlenen veriler, XRP işlemlerinin duyuru yaklaşırken absürd bir şekilde arttığını gösteriyor.

Verilere göre 25 Şubat’ta gerçekleşen toplam 16 işlemden 9’u duyurudan birkaç saat önce yapıldı. Birden fazla cüzdana dağılan işlemlerin toplam tutarı yaklaşık 89 milyon XRP’ydi. Bu da XRP’nin 25 Şubat’ta 0.25 – 0.30 dolardan işlem gördüğü göz önüne alındığında yaklaşık 26 milyon dolar ediyor.

Bu veriler, biri ya da birilerinin duyuruyu önceden bilerek işlem yaptığına işaret ediyor.

Bu gibi suçlamalar, kripto para borsası Coinbase için bir ilk değil. ABD merkezli borsa, Bitcoin Cash’i listelerken yaşanan çok ciddi fiyat dalgalanmalarından ötürü de insider trading ile suçlanmıştı.

Haber: Uzmancoin/AMBCrypto

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl