Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple yöneticisi, 50 milyar XRP hakkında konuştu: Dağıtmak imkansızdı

Ripple CTO'su David Schwartz, Ripple'ın emanet cüzdanlarında tuttuğu 50 milyar XRP'yle ilgili konuştu. Schwartz, başlarda yapmaya çalıştıklarını ancak sonrasında bu XRP'leri dağıtmanın imkansız hâle geldiğini söyledi.

Ripple’ın baş teknoloji yöneticisi David Schwartz, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin Ripple Labs’e açtığı dava hakkında ilk kez konuştu ve değerlendirmelerde bulundu.

Konuyla ilgili olarak Twitter’da bir kişinin Ripple‘ın en büyük hatasının, elinde tuttuğu XRP’leri yönetme şekli olduğunu belirten bir kullanıcıya yanıt veren Schwartz, şirketin 2011 yılında içinde bulunduğu çıkmaza değindi. Bilindiği üzere Ripple, XRP’nin toplam arzın yüzde 50’sinden fazlasını elinde bulunduruyordu.

Ripple’ın ortaya çıkışından kısa bir süre sonra içine düştüğü ikileme dikkat çeken Schwatrz, dağıtımların kısa süre sonra mümkün olmadığını söyledi:

“Sence ne yapmalıydık? Bir piyasa fiyatı oluştuğu anda dağıtımlar çalışmadı. İlk başta, dağıtımı yapıyorduk. İsteyen herkes kullanabiliyordu. Ancak bir kere piyasa fiyatı oluştuğu zaman dağıtılan XRP’ler, anında satılmalarıyla insanların oyuncağı haline geldiler ve büyük bir teminat hasarı oluştu.”

Schwartz, Ripple’ın XRP dağıtım ve onu kilitleme politikasının etik olarak uygulanabilecek en iyi çözüm olduğunu belirtti:

“Dürüst olmak gerekirse, Ripple’ın kalan XRP’leri kilitleyerek onu benimseyenlerin endişelerini azaltması, şirketin piyasa içinde tuttuğu yer bakımından etik olarak uygulanabilecek en iyi politikaydı. 2011 yılında çok kolay görünen bir şeyin, neredeyse imkansız bir görev haline dönüşmesi bana komik geliyor. Dağıtım olayının yapılamaması, vergi karmaşası, ve basitçe iyi seçeneklerin görülememesi bana çok büyük bir sürpriz oldu.”

XRP’lerin, XRP Ledger’ın gelişimine harcanması gerektiği fikri konusunda o dönem bu riskin alınamayacağını belirten Schwartz, şirketin 2011 yılında çok büyük meblağdaki XRP’lerin nerede kullanılması gerektiği konusunda en küçük bir fikri bile olmadığını söyledi:

“Bir risk olarak gördüğümüz ve bu riski almadığımız bir dönemde, değiştirilemez kurallara erkenden uyum sağladığımızı hayal ediyorsunuz”

“Mükemmel olmasa da Ripple iyi iş çıkardı”

Ripple’ın daha iyi bir çözümle ortaya çıkabileceği eleştirisi ve XRP’leri kilitleme fikri karşısında mutlu olup olmadığı sorulan Scwartz, şirketin mükemmel olmasa da iyi iş çıkardığı yorumunu yaptı:

“Bence benzeri görülmemiş zorluklar yaşadık ve bunlara karşı iyi iş çıkardık. Mükemmel değildi ama iyi iş çıkardık. Daha önceden geri dönüşü olmayacak taahhütlerde bulunmayı doğru bulmuyorum ve o dönem bazı şeylerin yapılması doğru görünmüyordu. En büyük problem, bizim sonsuza kadar XRP tutmak istemememizdi ancak dağıtmak da imkansız hale gelmişti. Çok garip bir zorluk dönemiydi. Kilitlemeler de pek işe yaramadı”

Ripple’ın, SEC tarafından yapılan tüm suçlamalara karşılık verebileceğini ve kendisini iyi şekilde savunabileceğini belirten bir XRP yatırımcısına da cevap veren Schwartz şunları söyledi:

“Gelecek haftanın başından itibaren hukuk departmanımızın yardımıyla konu hakkında söyleyeceklerimi anlatacağım ancak resmi cevabın hazırlanmasına kadar beklemem gerektiğini söyleyebilirler. Dava süreçleri hakkında en sevmediğim konu bu. Kafan sürekli bir konuya takılıyor”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Sherlock Cevapla

    E yaksaydın kitleyeceğinize?! Yak milyarlarcasını bak bakalım fiyat nasıl düzeliyordu. Boş yapmasınlar