Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple davası sürecinde ilk önemli kayıp: SEC’nin bilgi talebine onay

ripple

Aralık ayından bu yana SEC ve Ripple arasında devam eden “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında önemli bir gelişme daha yaşandı. Dava hakimi Sarah Netburn, Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun, Ripple’ın ABD dışındaki ortaklarından ve bu ülkelerdeki düzenleyici kurumlardan bilgi talep etmesine onay verdi. Ripple’ın süreci durdurma talebi reddedildi.

Mahkeme hakimi Sarah Netburn, SEC’nin, bir mutabakat anlaşması yoluyla ABD dışındaki düzenleyici kurumlardan ve yine Ripple’ın bu ülkelerdeki ortaklarından bilgi talep edebilmesine onay verdi. Ripple şirketi avukatları, Netburn’den kısa süre önce bu durumun engellenmesini talep etmişlerdi ancak Netburn savunma tarafının bu isteğine olumsuz karşılık verdi.

Hakimden Ripple’a açıklamalı ret

Ripple, SEC’nin bu hareketinin, ortaklarının gözünü korkutmak ve onlarının repütasyonlarına zarar vermek için yapıldığını belirtmiş ve hatta bu durumun Lahey Sözleşmesi’ne uymadığını iddia etmişti. Hakim Netburn ise SEC’nin bilgi talebinin içinde kötü niyet olduğuna dair bir bulgu ya da kanıt göremediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“SEC taleplerinin, ülkeler arasındaki hiçbir ikili anlaşmanın kapsamını aşmadğını görüyoruz. Hatta mahkemeler çoğu zaman yurt dışı araştırmalarında Lahey Sözleşmesi’nin öncelikli olarak kâle alınması yönündeki önermeleri de reddetmiştir”

3 kurumdan ret gelmişti

Hakimin verdiği onay ile birlikte SEC, mahkemeye sunacağı dış ülke kaynaklı bilgileri mutabakat anlaşması yoluyla elde ettiğini kanıtlamak zorunda… Ancak kurum geçtiğimiz ay yaptığı bilgilendirmede başvurduğu 3 düzenleyici kurumdan olumsuz cevap aldığını belirtmişti.

Ripple’ın dava sürecindeki ilk kaybı

Hakim Netburn’ün Ripple ile ilgili verdiği karar şirketin SEC karşısındaki ilk ciddi kaybı oldu. Nisan ayında ise Netburn, Ripple’ın, XRP, Bitcoin ve Ethereum’la ilgili olan SEC kararlarını karşılaştırmak için belgelerin ortaya çıkarılması talebine kısmen onay vermişti. Ripple XRP’nin, Bitcoin ve Ethereum gibi menkul kıymet olmadığını iddia ediyor.

Şirket CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen de, kişisel banka hesaplarının araştırılması talebi karşısında hakime itirazda bulunmuşlar ve SEC’ye engel olmayı başarmışlardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl