Ripple davasında flaş karar: XRP yükseliyor

Kripto endüstrisi için kritik bir gelişme olarak, XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple Labs, ABD Bölge Yargıcı Analisa Torres'ten karışık bir karar aldı. Özet karara göre Yargıç Torres, Ripple tarafından yapılan kurumsal satışları yatırım sözleşmesi olarak kabul etti. Ancak, diğer tüm satışları aynı şekilde etiketlemekten kaçındı. Bu haber XRP’ye büyük yükseliş getirdi.

Yıllardır devam eden davanın ardından ABD’li yargıç Analisa Torres, Ripple’ın XRP’sinin bir yatırım sözleşmesi olmadığına resmen karar verdi. Nitekim New York Bölge Yargıcı Analisa Torres tarafından bugün verilen karar, varlığın sorgulanan yatırım sözleşmesi statüsüne son verdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) daha önce Ripples Brad Garlinghouse ve Christian A. Lrason’a karşı XRP’nin yatırım sözleşmesi statüsü konusunda yasal işlem başlatmıştı. ABD mahkemesi, dönüm noktası olabilecek bir kararla SEC’nin dijital varlığa karşı açtığı davayı kısmen reddetti.

Kurumsal satışlar ‘yatırım sözleşmesi’ olarak geçti

Karar, Ripple’ın Aralık 2020’den bu yana dijital para biriminin geleceğine uzun bir gölge düşüren ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan yasal savaşına bir miktar kapanış getirdi.

Ayrıca yargıç, yaptığı açıklamalarda Ripple tarafından yapılan kurumsal XRP satışlarının yatırım sözleşmesi olduğuna hükmetti. Alternatif olarak, kararın çok büyük etkilerinin olabileceği ve kripto para tarihinde bir dönüm noktası olabileceği söylendi.

XRP, hızlı bir şekilde yüzde 30 yükseldi

Kararın ardından XRP’nin fiyatı yüzde 30 artışla 0,61 dolara kadar yükseldi ve şu anda 28,8 milyar dolar olan piyasa değerine yaklaşık 4 milyar dolar ekledi.

Kaynak: CoinMarketCap

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP ile ilgili son mahkeme kararının ardından minnettarlığını ve iyimserliğini ifade etti. Aralık 2020’deki duruşunu yineleyerek, yasanın doğru tarafında olduklarını iddia etti ve bu kararı yalnızca Ripple için değil, ABD’deki tüm kripto inovasyonu için bir zafer olarak gördüğünü söyledi.

Piyasada XRP iyimserliği hâkim

Bu flaş gelişme, piyasa değerine göre altıncı en büyük dijital token olan XRP’yi bütünüyle bir yatırım sözleşmesi olarak sınıflandırmaktan kaçındığı için kripto piyasasında olumlu bir dalgalanma yarattı. Dosyaya göre, dava şimdi duruşmaya taşınacak. Mahkeme, XRP’nin ikincil piyasa satışlarını ele almadı ve bu tür satışların yatırım sözleşmelerinin teklifleri ve satışları olarak belirlenmesinin karmaşıklığına işaret etti.

Sektör uzun süredir kararı beklemekteydi, tıpkı piyasanın endişeyle bir karar beklediği gibi. Şimdi, bugün yargıç tarafından alınan kayda değer önlemle bir tür çözüme ulaşılmış gibi görünüyor

 

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl