Ripple, Dijital Sterlin Vakfı’na katıldı: Resmen açıklandı

Başta Uzakdoğu olmak üzere dünyada önemli anlaşmalara imza atan Ripple şirketi, dijital sterlinin kullanımının Birleşik Krallık'ta artırılması ve geliştirilmesini amaç edinen ve kâr gütmeyen bir organizasyon olan Dijital Sterlin Vakfı'na katıldığını açıkladı. Ripple'dan yapılan açıklamada da, bu anlaşmanın, şirketin CBDC'lerin küresel olarak daha çok kullanılabilmesi adına merkez bankalarıyla yaptıkları çalışmaların bir parçası olduğu belirtildi.

Ortadoğu ve Uzakdoğu blgelerinde XRPLedger kullanımı doğrultusunda önemli adımlar atan ve dünyada birçok merkez bankasıyla CBDC’lkere geçiş için de çalışmalarda bulunan Ripple şirketi, Dijital İngiliz Sterlini Vakfı’na katıldığını resmen duyurdu.

Ripple’dan yapılan açıklamada Birleşik Krallık’ın kripto varlık sektörünün gelişiminde sorumlu şekilde liderlik eden ülkelerden biri olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Dijital Sterlin Vakfı ile ortaklaşa bir çalışmanın içinde bulunarak, İngiliz sterlininin tasarımına ve uygulanma plânlamalarına yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz. Vakıf, Birleşik Krallık’ın daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansal sistem inşa etme hedefini geliştirmeye yardımcı olmaktadır”

Tek önemli üye Ripple değil

Bir grup özel sektör profesyonelinin kurduğu ve orijinal adı Digital Pound Foundation olan organizasyonun Ripple dışında da önemli üyeleri bulunuyor. Ünlü danışmanlık firması Accenture, merkeziyetsiz finans protokolü Avalanche, blok zinciri geliştiricisi Billon Group ile Electroneum ve Quant da bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere kısa süre önce de İngiltere Merkez Bankası’ndan yapılan duyuruda da, CBDC çıkarılması kapsamında çalışma grupları oluşturulması için anlaşma sağlandığı belirtilmişti. Katılım ve Teknoloji Forumu olarak ikiye ayrılan çalışma gruplarında PayPal, Visa, Mastercard ve ConsenSys gibi şirketler de bulunuyordu.

Ülkelere mesaj: Bize mail atın

Ripple’ın resmi açıklamasında ayrıca, ülkelerin merkez bankalarına yönelik bir de mesaj yayımlandı ve “Eğer CBDC çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız [email protected] adresine e-mail atabilirsiniz” denildi.

Hatırlanacağı üzere Ripple şirketi geçen ay da CBDC çalışmaları için Butan Merkez Bankası’yla anlaşma yapmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl