CoinMarketCap’in kararı kripto piyasasını karıştırdı ancak sert düşüşün tek nedeni bu değil

Kripto para yatırımcıların uğrak yeri CoinMarketCap'in Güney Kore'deki borsaları fiyat ortalaması hesaplamasından kaldırması piyasayı karıştırdı. Ripple, panik satışları nedeniyle yüzde 30 oranında geriledi.

Kripto para piyasası, bugün çarpıcı düşüşler gördü. Özellikle Ripple, yüzde 30 oranında geriledi.

Bazı çevreler bu düşüşün bütünüyle CoinMarketCap’in Güney Koreli borsaların fiyatlarını genel ortalamadan çıkarmasına bağlıyor. Bazıları ise her şeyin sadece bundan ibaret olmadığı görüşünde.

Sitenin hiçbir açıklama yapmaksızın verdiği bu sorumsuz kararının piyasada kargaşaya yol açtığı bir gerçek. Buna ek olarak kararın neden alındığı henüz belli değil.

Konu hakkında fikir beyan eden Ripple’in baş kriptografi uzmanı David Schwartz, yeni fiyatın daha doğru ve anlamlı olduğunu söyledi ancak bu düşünce kripto topluluğunun CoinMarketCap’e olan kızgınlığını yatıştırmadı.

Sektörden bazı uzmanlar CoinMarketCap’in bu kararını David Schwartz gibi olumlu karşılarken bazılarıysa genel ortalamada Güney Koreli borsaların fiyatlarının da dikkate alınması gerektiği görüşünde.

‘Kriptoyu bankalarla test etmek mantıklı değil’

ShapeShift’in CEO’su Erik Voorhes, özellikle Ripple’daki bu gerilemenin sadece CoinMarketCap’in aldığı karardan kaynaklanmadığını düşünüyor. Ripple’ın bir balon olduğunu öne süren Voorhes, “Ripple’daki düşüşün gerekçesi bir balon olmasıdır. Kriptoyu bankalarla test etmek mantıklı değil. Kripto fikrinin temelinde bankalara ihtiyaç yok.” dedi.

Ripple’ın arkasındaki teknoloji, büyük kurumsal şirketleri hedef aldığından bu durum yatırımcılar nezdinde bir meşruiyet havası yaratarak fiyatın yükselmesine neden oluyor. Fakat kripto para meraklıları, merkezileşmenin kripto para birimlerinin teknolojisine temelden ters olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan son düşüşün gösterdiği bir gerçek var: Pek çok kripto para hala Bitcoin‘in gücüne bağlı. Bitcoin’deki en ufak bir hareketi diğer kripto paralar da takip ediyor. Bugün için fiyat anlamında Bitcoin ve diğer kripto paraların yolundan gitmeyen Ethereum belki bir istisna kabul edilebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl