Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple, eski bir SEC çalışanını mahkemeye çağırmak istiyor

ABD Menkul Kıymetler Borsası (SEC) ve Ripple arasındaki davada, Ripple'dan yeni bir hamle geldi. Şirket, eski bir SEC çalışanını mahkemeye ifade vermesi için çağırmak istiyor. SEC ise talebe anında itiraz etti.

ripple-davasi

Ripple ve SEC arasındaki dava sürecini detaylı şekilde takip eden ve sosyal medya hesaplarından kamuoyunu bilgilendiren avukat James Filan, Ripple’ın eski bir SEC çalışanını mahkemeye getirmek istediğini belirtti. Filan’a göre, Ripple, mahkeme vasıtasıyla yeminli şekilde eski SEC çalışanını sorgulamak istiyor:

“Ripple eski bir SEC çalışanına yeminli ifade verdirerek, onu sorgulamak istiyor. SEC bu talebe karşı çıktı ve bunu hakime iletti. Taraflar anlaşamadılar. Son kararı hakim Netburn verecek. SEC’nin eski çalışanının kim olduğunu bilmiyoruz. Şimdilik…”

Ayrılmadan hemen önce dava açan başkan olabilir mi?

Filan’ın da dediği gibi bu kişinin kim olduğu bilinmiyor ancak SEC’den son aylarda birçok önemli isim ayrıldı ve hepsi adaylar arasında… Bunların en önemlisi ise tabii ki, koltuğunu bırakmadan sadece 1 gün önce Ripple’a karşı dava açan eski başlan Jay Clayton… Uzmanlara göre diğer adaylar ise, davayla çok az ilgileri bulunan ve yine son aylarda kurumdan ayrılmış olan William Hinman, Sagar Teotia ve Stephanie Avakian… Bu 3 kişinin de davaya tanık olarak gelmesi düşük bir ihtimal olarak görülüyor.

Garlinghouse da Clayton’ı işaret etmişti

Ripple’ın, eski bir SEC çalışanını mahkemeye tanık olarak getirme hamlesiyle neyi amaçladığı da henüz bilinmiyor ancak şirket daha önce SEC’yi, Trump ve Biden arasındaki geçiş döneminde kendilerine dava açma konusunda eleştirmişti. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da Nisan ayında yaptığı bir açıklamada Clayton’la ilgili şunları söylemişti:

“Jay Clayton… Ofisinden ayrılmadan bir gün önce Ripple’a ve bana karşı bu davayı açmıştı. Koltuğunu bırakmadan sadece bir gün önce böyle bir hamlede bulunması ilginç. Bence yanlış yönlendirildi.”

Ripple’ın küçük zaferleri…

Aralık ayında SEC’nin açtığı davanın ardından XRP fiyatı ciddi şekilde düşüş yaşamış ancakl süreç uzadıkça ve Ripple’ın bazı dönemlerde küçük zaferler kazandığı görüldükçe fiyat da toparlamıştı. Bu ayın başında da, hakim Netburn SEC’nin talebini reddetmiş ve Ripple’ın bazı belgelerine ulaşım izni vermemişti. Bu karar da Ripple’ın kazandığı küçük bir zafer olarak yorumlanmıştı.

Ancak yine Haziran ayı ortasında da, hakim Netburn ABD SEC’nin; Bitcoin, Ethereum ve XRP hakkında birçok yıla yayılan on binlerce belgeyi teslim etme süresini uzatma talebini de kabul etmişti. Netburn, süreci Ağustos ayına uzatmıştı. Uzmanlara göre bu karar, davanın da en az 2 ay uzamasına sebep olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl