Ripple’da hack şüphesi: 112 milyon dolarlık XRP transfer edildi

2022 ve 2023 yıllarında ciddi seviyelere ulaşan hack saldırılarından bir tanesi de bu kez de Ripple şirketine yönelik yapıldı. 112 milyon dolar değerde XRP çalınırken, token'ların Ripple şirketine ait cüzdanlardan değil, firma yöneticisi Chris Larsen'in kişisel cüzdanlarından çalındıkları belirtildi.

Kripto para dünyasında ses getiren hack olaylarına bir yenisi daha eklendiğine yönelik şüpheler sosyal medyada hızla yayılıyor. Kripto para dünyasının en bilinen şirketlerinden biri olan Ripple’ın hack’lendiği belirtiliyor.

İlk bilgiler ve iddialar 112 milyon dolar değerde 213 milyon adet XRP’nin çalındığı yönünde…

Hacker’ların XRP’leri; içinde Binance, Kraken, OKX, HTX, HitBTC, MEXC ve Gate.io gibi birçok bilinen borsa vasıtasıyla akladığı ifade ediliyor.

İddiaların ardından XRP yüzde 5’ten fazla düşüş yaşadı ve 0.5 doların da altına indi.

Chris Larsen’den açıklama: Cüzdanlar bana ait

Ripple yöneticilerinden Chris Larsen olayla ilgili açıklama yaptı. Larsen hack olayını doğruladı ancak saldırıya uğrayan cüzdanların Ripple’a ait değil, kendisine ait kişisel cüzdanlar olduğunu belirtti:

“Dün kişisel XRP cüzdanlarımın bazılarına izinsiz girişler oldu. Ancak bunlar Ripple şirketine ait cüzdanlar değildi. Sorunu anında farkına vardık ve borsaları, hesapların dondurulması konusunda uyardık. Kanun güçleri de bilgilendirildi ve harekete geçtiler”

Ripple şirketi kripto para dünyasının en eski firmalarından biri olarak biliniyor. Ripple adını büyük çapta ilk kez 2017 yılının boğa sezonunda XRP’nin fiyatının 3.5 dolara çıkmasıyla duyurmuştu. Sonraki ayı sezonunda fiyatı düşen XRP, SEC’nin Ripple’a açtığı davayla 2021 boğa sezonu “boş geçmiş” ve yatırımcısını üzmüştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl