Ripple’dan XRP kararına ilk resmi açıklama: Büyük zafer

Bugün kripto para dünyası Ripple’ın zaferini kutluyor. Ripple ile SEC arasındaki davada ABD bölge yargıcı Analisa Torres’in borsalarda satılan XRP token’larının yatırım sözleşmesi olmadığını duyurmasının ardından Ripple’ın baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty’den de açıklama geldi.

Ripple davasında kritik ilerleme

Ripple Labs’in, XRP satışı ile Amerikan menkul kıymet yasalarını ihlal edip etmediği konusundaki davada bugün ilerleme sağlandı. New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’nin verdiği kararda, Yargıç Analisa Torres konuyla ilgili coşku yaratan bir görüş bildirdi. Bununla birlikte, özet karara göre Yargıç Torres, Ripple tarafından yapılan kurumsal satışları yatırım sözleşmesi olarak kabul etti.

Ripple Baş Hukuk Müşaviri Alderoty’den zafer yorumu

Karara ilişkin açıklamalar peş peşe gelirken Ripple’ın baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty de Twitter hesabından konuya ilişkin yorumlarda bulundu.

Alderoty kararı “kripto para alanında büyük bir zafer” olarak tanımladı. Borsada işlem gören satışların yasa kapsamında yatırım sözleşmesi olarak kabul edilmediğini söyleyen baş hukuk müşaviri, “Yöneticiler tarafından yapılan satışlar yatırım sözleşmesi değildir. Geliştiricilere, hayır kurumlarına, çalışanlara yapılan diğer XRP dağıtımları yatırım sözleşmesi değildir.” ifadelerini kullandı.

Mahkemenin bir yatırım sözleşmesi teşkil ettiğini tespit ettiği tek şeyin, kurumsal müşterilere yapılan doğrudan XRP satışları olduğunu hatırlatan Alderoty, “Mahkeme, yalnızca belirli kurumsal satış türlerinin ek adli işlemlere konu olacağına karar vermiştir.” dedi.

Yıllardır bu konu üzerinde yorulmadan çalışan ekiplere içten dileklerini sunan Alderoty, yargıcın kararının bu sektörün uğruna mücadele ettiği pek çok şeyi teyit ettiğini ve SEC’nin kripto üzerinde sınırsız bir yargı yetkisine sahip olmadığını gösterdiğini söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl