Ripple’ın kurucu ortağı: Blockchain, başarılı olmak için merkezsiz kalmalı

Ripple ve Stellar'ın kurucu ortağı Jed McCaleb, Blockchain teknolojisinin başarılı olabilmesi için merkeziyetsiz kalması gerektiğini söyledi.

Ripple ve Stellar’ın kurucu ortağı, aynı zamanda eskinin meşhur Bitcoin borsası Mt. Gox’un kurucusu Jed McCaleb, CNBC’ye verdiği röportajda, kripto para ve temelindeki Blockchain teknolojisinin başarılı olabilmesi için merkeziyetsiz kalması gerektiğini söyledi.

McCaleb, şimdiye kadar gördüğü tek başarılı merkeziyetsiz ağın İnternet olduğunu ifade etti. 2013’te Ripple’ın kurucularından biri olan McCaleb, Ripple‘ın açık bir eleştirisinde kriptoda merkezi bir finansal ödeme protokolünün SWIFT ya da PayPal’dan pek de bir farkı olmayan bir sistem yaratacağını belirtti ve sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Gerçek vizyon, herkesin yer alabileceği internet gibi bir ağa sahip olmanızdır. Bu şeyleri başarılı kılacak olan anahtar faktör budur.”

Blockchain ve kripto paralarla ilgili olarak bu hafta önemli figürlerden çeşitli yorumlar geldi. Bunlardan biri olan Edward Snowden, Bitcoin’in ana kusurunun işlem hızının düşük olması değil, halka açık hesap defterine sahip olması olduğunu söyledi. Hafta başında ise Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin’in 10 yıl içerisinde dünyanın tek para birimi haline geleceği yorumunda bulundu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl