“JPMorgan Coin, Ripple’a büyük bir tokat!”

New York merkezli kripto para araştırma şirketi Delphi Digital'in yöneticisi Tom Shaughnessy'ye göre JPMorgan'ın kripto parası JPM Coin, Ripple'a (XRP) bir tokat.

ABD’nin en büyük, dünyanın ise en büyük altıncı bankası olan JPMorgan Chase, JPM Coin adında bir kripto para geliştirdiğini duyurdu. Bununla ilgili detaylar bir önceki haberimizde yer alıyor.

New York merkezli kripto para araştırma şirketi Delphi Digital’in yöneticisi Tom Shaughnessy’ye göre ABD Doları’na endeksli, sabit bir kripto para olarak tasarlanan, JPMorgan’ın müşterilerinin sınır ötesi ödemelerde kullanmasını planladığı JPM Coin, önde gelen Blockchain şirketlerinden biri olan Ripple ve ürünlerinde kullanılan dijital para XRP için doğrudan bir tehdit oluşturuyor.

Uluslararası ödemelerin daha hızlı ve daha düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için kullanılabilen XRP, piyasa kapitalizasyonuna göre en değerli üçüncü kripto para konumunda.

Ripple; bankaların, bireylerin ve işletmelerin para gönderip almak için kullandıkları SWIFT ağının yerini alma konusundaki büyük hırsıyla isim yaptı. Bununla beraber JPMorgan’da her gün 5 trilyon doların üzerinde para hareketi gerçekleştiriliyor, yani bankacılık devindeki küçük bir deneyin bile etkisi büyük olabilir.

Shaughnessy, “Bu Ripple’ın yüzüne büyük bir tokat. Ripple’ın hedef pazarı, sınır ötesi ödemeler ve havale işlemleridir ve şimdi JPMorgan’ın çabaları da buna doğrudan bir tehdit.” diyor.

San Francisco merkezli Ripple’ın RippleNet ağında resmi internet sitesine göre Japonya’dan Mitsubishi UFJ Financial Group ve Standard Chartered dahil olmak üzere 200’den fazla banka ile ödeme sağlayıcısı bulunuyor.

Öte yandan Los Angeles merkezli kripto para serbest yatırım fonu Ikigai Asset Management’ın kurucusu Travis Kling, “JPM’nin projesi devrimselden daha çok evrimsel. Bitcoin’den çok Google E-Tablolar’a daha yakın olan Quorum adı verilen özel bir Blockchain teknolojisi kullanıyor. Proje doğrudan Ripple Laps ve merkezi kripto para XRP’yle rekabet ediyor.” şeklinde konuşuyor.

Son olarak JPM Coin’le alakalı Ripple’ın kurucusu Brad Garlinghouse da bir yorumda bulundu. Garlinghouse, kişisel Twitter hesabından yaptığı yorumda “Tahmin edildiği gibi bankalar kripto paralara bakışlarını değiştiriyorlar. Ama bu JPM projesi, meseleyi kavrayamıyor. Bugün kapalı bir ağın piyasaya sürülmesi, Netscape’in halka arzından sonra AOL’yi çıkarmak gibi.” dedi.

Haber: Uzmancoin/Bloomberg

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Mehmet Yanıtla

    Önce araştırın okuyun ve okuduğunuzu anlayın. Jp morgan kendi sistemini koyuyor yani özel bir ağ sistemi. Bu ağın içinde işlem yapabilmen için öncelikle Jp morgandan onay almalısın.

  2. toprak Yanıtla

    JPM coin stable coin yani fiyatı sabit olacak dolar endeksli coin .diğer kripto paraların çoğu ise dolardan kaçmak amacıyla oluşturuldu .bu yüzden ripple yada herhangi bir coine rakip olacagını sanmam