Ripple’ın eski kurucu ortağı, XRP satışlarını 13 kat artırdı!

Ripple'ın eski kurucu ortağı ve Stellar'ın yaratıcısı olan Jed McCaleb, XRP satışlarını 2019 yılına göre 13 kat artırdı.

Ripple'ın kurucu ortağı jed mccaleb geçen ay 54 milyon XRP sattı

XRP’deki fiyat düşüşlerinin sebebi olarak uzun süredir iki ana sebep gösteriliyor. Bunlardan birincisi tabii ki Ripple’ın tepki çeken kendi satışları… İkincisi ise XRP Ledger’ın kuruluşunda büyük pay sahibi olan ve şu an Stellar Lumens için büyük çaba harcayan, XRP eski kurucu ortağı Jed McCaleb’in yaptığı satışlar.

Bir zamanlar Ripple’ın başında olan ancak 2014’te Chris Larsen’le yaşadığı anlaşmazlık sebebiyle ayrılarak XLM’i yaratan ve şimdi Stellar Lumens’in CTO’su konumundaki Jed McCaleb, kurucuların alma hakkına sahip olduğu 9 milyar XRP tazminatını elde etmişti. Ancak satış kaynaklı bir piyasa çöküşünü engellemek için taraflar Şubat 2016’dan sonra bir anlaşma yaparak ödemelerin parça parça yapılmasına onay vermişlerdi.

Genesis block’ta oluşturulan 100 milyar XRP’nin 80 milyarı Ripple şirketine giderken, 20 milyarı ise kurucuların hakkına verilmişti. McCaleb de bu 20 milyar XRP’nin 9 milarına hak kazanmıştı.

Yapılan anlaşma gereği McCaleb’in 2 milyarlık XRP’si kendi isteği çerçevesinde bir hayırkurumuna verilecekti. Geri kalan XRP ise onun hesabında saklanacaktı. Bu hesap için ise bazı kurallar getirilmişti. Ripple’in eski kurucu ortağı, hayırkurumuyla da birlikte günlük oranda ortalama XRP hacminin en fazla yüzde 0.5’luk bölümünü satabilecekti. Bu yüzde, 2. ve 3. yılda yüzde 0.75’e çıktı. 4. yılda ise yüzde 1 oldu. 4. yıldan sonraki dönemde ise hayırkurumu ve McCaleb, günlük XRP hacminin yüzde 1.5’luk bölümünü satabilecekti.

Satışlar tüm zamanların en yüksek seviyesinde!

XRPArcade’in belirlediğine göre ise Şubat 2020’de 4 yıllık süre doldu ve bu dönemden itibaren McCaleb’in satışlarında önemli derecede bir artış kaydedildi. Bunda hem XRP hacmindeki artışın hem de anlaşma gereği McCaleb’in günlük ortalama hacmin yüzde 1,5’luk bölümünü satabilme hakkının ciddi etkisi bulunuyor.

McCaleb 2018’de günlük ortalama 346.087 XRP satarken 2019’da bu rakam 481.950 oldu. 2020’de ise satılan XRP sayısı bir sene öncesine göre neredeyse 4 kat arttı. XRPArcade’in hesaplamalarına göre 2020’de McCaleb günlük ortalama 1.862.383 XRP sattı.

Ağustos ayı rekor kırıyor

Grafikte de görüldüğü üzere Mart 2020’den sonra satışlar ciddi şekilde artıyor ve Ağustos ayındaki satışlar önceki ayları açıkça gölgede bırakıyor. Ağustos ayına kadar olan satışlar (günlük) 4 milyonu geçmezken, bu ay için ortalama satış ise 6.180.850 XRP…

McCaleb’in günlük satış rakamı ortalama 1 milyon 862 bin olmaya devam ederse tüm XRP’lerini bitirmesi 6 yıldan daha fazla sürecek. Ortalama satış 6 milyon 180 bin olursa bu süre 2 yıldan az olacak.

5 yılda 135 milyon dolarlık satış

McCaleb’in satışlarının XRP fiyatı üzerindeki etkisi, kripto topluluğunda sürekli olarak tartışılıyor. WhaleAlert, bu yılın başlarında McCaleb’in son beş yılda 135 milyon dolar değerinde XRP’yi ortalama 0.129 dolar fiyatla sattığı bir çalışma yayınlamıştı. Çalışma, XRP’nin fiyat istikrarı için satışların potansiyel bir risk olduğunu belirtmişti.

McCaleb’in Ağustos ayında rekora koşan satışına rağmen ise XRP fiyatı şu an kripto evreninde vârolan boğa piyasasıyla doğru orantılı şekilde artıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl