Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ripple, hakimden gizli belgelerin mühürlenmesini istedi

Ripple ve SEC arasındaki menkul kıymet davasında tarafların hakim Sarah Netburn’den talepleri her geçen gün artıyor. Ripple’ın bazı doküman taleplerine SEC, ‘Davayla ilgisi yok’ cevabını vermişti. SEC’nin dosya taleplerine ise Ripple bir kez daha ‘kişisel ve özel mülkiyet hakları’ gerekçesiyle gizlilik isteğinde bulundu.

Yapılan son duruşmada hakim Sarah Netburn’ün XRP hakkında yaptığı bazı yorumları XRP topluluğu lehte yorumlamış, hatta fiyatta yüzde 1,5’luk bir artış bile yaşanmıştı. Buna rağmen Ripple, hakim Netburn’den bazı dosyaların kişilik ve özel mülkiyet hakları sebebiyle gizlenmesini talep etti.

Hatırlanacağı üzere ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu, 6 bankaya Ripple’ın ve yöneticilerinin işlemlerini kendilerine ulaştırmaları için celp kağıdı yollamıştı. İstenilen bilgiler arasında iki üst düzey yönetici olan Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’un kişisel işlemleri de bulunuyordu. Ripple ise bu duruma karşı çıkmış ve SEC’nin ‘haddini aştığını’ belirtmişti.

İkisi de “Kanıtlar burada” diyor

SEC ise Ripple’a karşı açtığı menkul kıymet davası için birçok kanıtın bu dosyaların içinde olabileceğini iddia ediyor.

Ripple da SEC’nin Bitcoin ile Ethereum için hazırladığı belgelerinin benzerlerinin, XRP için de oluşturulduğunu, dolayısıyla XRP’nin, Bitcoin ve Ether gibi olduğunun kanıtının da bu dosyalarda olduğunu belirtiyor.

Ripple’dan ikinci karşı atak

Son duruşmada ise hakim Netburn, Ripple avukatlarından XRP’nin kullanım alanlarını anlatmalarını istedi. Avukatlar ise parasal değerinden ayrı olarak XRP’nin Bitcoin ve Ethereum gibi kullanım alanları olduğunu belirttiler. Duruşmanın ardından ise XRP fiyatındaki yüzde 1,5’luk artış dikkat çekti.

Mühürleme talebi

Ripple ayrıca SEC’nin talepleriyle ilgili önceki ifadelerini yineledi ve hakim Sarah Netburn’e bir de resmi talep mektubu yazarak, SEC’nin talep ettiği dokümanların hassas içeriklere sahip olduğunu ve mühürlenmeleri gerektiğini aktardı. Avukat Andrew Ceresney, şu ana kadar 30300 adet dosya sağladıklarını ve şirketin hali hazırda da 75 bin dokümanı incelediğini belirtti.

Şirket içi gizli bilgiler

Dolayısıyla savunma tarafı, hakimden bazı dosyaların gizli bilgilere sahip olması nedeniyle açılmamasını hatta mühürlenmesini talep ediyor. Avukat Ceresney, bu dosyalarda XRP’nin yaratılma ve dağıtım süreci, iç yazışmalar ve diğer şirket içi gizli bilgilerin olduğunu belirtti. Şirket ayrıca mahkemenin bu dosyaları kamuya açması ihtimaline yönelik de sansürleme girişimi başlattı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl