Ripple, takımadalar ülkesi Palau ile sabit coin anlaşması yaptı

SEC karşısında lehine çıkan kararla adından yeniden söz ettiren Ripple şirketi ABD dışındaki iş birliklerine de devam ediyor. Firma son olarak Pasifik okyanusundaki takımadalar ülkesi Palau ile bir sabit coin çıkarma ve bu paranın test edilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Küçük bir ülke olan Palau Cumhuriyeti, Ripple şirketi ile dolar destekli bir sabit coin çıkarma konusunda anlaşma sağladı. Sabit coin, XRP’nin merkeziyetsiz blok zinciri olarak bilinen XRP Ledger (XRPL) üzerinde çıkarılacak. Bu esnada Ripple’ın merkez bankaları dijital para birimleri platformu da kullanılacak.

Sabit coin’ler ilk etapta devlet memurları ve çalışanlarına dağıtılacak.

Konuyla ilgili konuşan Palau devlet başkanı Surangel Whipps, ulusal bir dijital para yaratma konusunda Ripple ile yaptıkları iş birliğinin önemine değindi ve “Finansal inovasyon ve teknolojiye adapte olma yolunda çok büyük bir adım attık. Bu sabit coin, Palau halkının finansal erişime daha fazla ulaşmasını sağlayacak” dedi.

Sabit coin’in adı “Kluk” olacak. XRP Ledger (XRPL) üzerinde çıkarılacak olan sabit coin için aynı zamanda Ripple’ın merkez bankaları dijital para birimleri platformu da kullanılacak. Hatırlanacağı üzere Ripple şirketi bu platformu ilk olarak mayıs ayında duyurmuştu.

Firma bir süre önce de yaklaşık 20 ülkeyle CBDC konusunda ortak çalışmalar yaptığını açıklamıştı. Palau CBDC’si ile ilgili yarın, Ripple ve Palau hükumet yetkilileri bir de ortak basın toplantısı düzenleyecekler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl