Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SEC açıkladı: Ripple’a resmen dava açıldı

ripple

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a ve iki yöneticisine karşı resmen dava açtığını duyurdu.

Kurum, Ripple’ı ve yöneticiler CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’i 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı ile suçluyor.

SEC tarafından yapılan şikayette, Ripple’ın 2013 yılından itibaren ABD’de ve dünya çapında yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymet satarak (XRP) finansman elde ettiği belirtiliyor. Ayrıca şirketin nakdi olmayan bedel karşılığında milyarlarca XRP dağıttığı öne sürülüyor.

SEC’nin iddiasına göre Ripple, yatırımcıları koruma adına belirlenen kuralları ihlâl etti ve XRP satışlarını kayıt altına aldırmayarak potansiyel alıcıları XRP hakkında yeterli açıklamalardan yoksun bıraktı.

Böyle bir davanın ortaya çıkmasıyla XRP’nin kripto para borsalarından liste dışı edilme senaryoları konuşulmaya başlandı. SEC’nin mahkemede XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu kanıtlaması halinde, borsaların menkul kıymet satma gibi bir lisansa sahip olmadıklarından XRP’yi listeden çıkarma yoluna gitmek zorunda kalacakları belirtiliyor.

Bu noktada Coinbase’in öncülük ettiği bir girişim olan Crypto Rating Council, daha önce XRP’yi 4.00 ile derecelendirmişti ve bu derecelendirme, XRP’nin bir menkul kıymet olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Ripple CEO’su, dün SEC’nin Ripple’a karşı dava açmayı planladığına dair açıklamalar yapmıştı. Garlinghouse, bunu tüm kripto para sektörüne karşı bir saldırı olarak nitelemiş, SEC Başkanı Jay Clayton’ı küresel finans sisteminin geleceğini Çin’e teslim etmekle suçlamıştı.

Garlinghouse, “Haklıyız ve agresif bir şekilde savaşıp kazanacağız.” diyor.

Ripple, bir süredir yasal belirsizliklerden dolayı şirketin merkezini ABD’den taşımayı düşünüyordu. Hatta şirket, yakın zaman önce Dubai’de bir bölgesel ofis açmıştı. Olası yeni merkez olarak Japonya, İngiltere, Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri düşünülüyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl