XRP destekçisi avukat: Ripple-SEC davası anlaşmayla bitmeyecek

Ripple ve SEC arasındaki davayı ilk günden bu yana yakından takip eden avukat John Deaton'dan iddialıbir mahkeme değerlendirmesi geldi. Deaton, davanın taraflar arasındaki bir anlaşmayla sona ermeyeceğini düşündüğünü söyledi.

2 sene önce Aralık ayının sonunda başlayan ve kripto para dünyasında adeta şok etkisi yaratan Ripple-SEC davası hala sonuçlanmadı. İlk dönemlerinde SEC’nin çok net bir şekilde kazanacağı tahminleri yapılan ancak Ripple şirketinin her geçen gün savunmasını geliştirdiği davayla ilgili ise avukat John Deaton’dan önemli bir değerlendirme geldi.

Davayı ilk günden itibaren detaylı takip eden ve Twitter hesabından bilgilendirmelerde bulunan Deaton, hesabından 28 Aralık günü “Davanın anlaşmayla biteceğini düşünüyor musunuz?” diye sorduğu bir anket yayımladı. Katılımcıların yüzde 60’ı “anlaşma” seçeneğine oy verirken, Deaton ise bugün yaptığı değerlendirmede bu yönde karar çıkmasını düşük olasılık olarak gördüğünü belirtti.

“Hinman belgeleri fikrimi değiştirdi”

Dava ve mahkeme heyeti için Hinman belgelerinin çok önemli olduğunu düşündüğünü ve bu yüzden davanın anlaşmayla sonuçlanacağına inandığını belirten Deatonü son dönemde ise fikrinin değiştiğini söyledi:

“Ankete 18 bin oy geldi ve genel düşünce anlaşmayla sonuçlanacağı yönünde… 1 yıl önce, ben de bu yönde düşünüyordum. Çünkü o dönem SEC, Hinman belgelerinin kamuya açıklanmasını istemiyordu. Belgelerin Ripple için çok önemli, SEC için ise çok zarar verici olabileceğini düşünmüştüm. Dolayısıyla karar çıkmadan önce SEC’nin anlaşma yoluna gidebileceği fikri ağır basıyordu. Ama böyle olmadı. Hatta şimdi Ripple, birçok Hinman dosyasını kullanabiliyor. Hakim Torres daha önce Hinman belgelerinin sadece çapraz sorgularda kullanılmasının doğru olduğunu düşündüğünü söylemişti. Belgelerin mühürlenmesine ya da kamuya açık hale gelmesine hakim Torres karar verecek. Ama görünen o ki, büyük ihtimalle bu belgelere göre bir karar vermeyecek. Bunu birkaç kere imâ etti”

Hinman belgeleri nedir?

Ripple-SEC davası boyunca “Hinman belgeleri” olarak adlandırılan dosyalar, SEC eski yöneticisi olan William Hinman’ın 2018 yılında yaptığı bir konuşmanın içeriğini barındırıyor. Hinman bu konuşmasında Bitcoin ile Ethereum’un menkul kıymet olmadığını düşündüğünü belirtmişti.

İşte Hinman’ın bu konuşması öncesi SEC içinde yapılan toplantılar, yazışmalar ve e-posta gönderimlerinin tümüne “Hinman belgeleri” adı veriliyor. Ripple tarafı, XRP’nin de Hinman’ın belirlediği “menkul kıymet olmama” şartlarına uyduğunu iddia ediyor.

SEC, ilk başlarda bu belgelerin Ripple ve kamuoyu tarafından görülmesine itiraz etmişti. Hakim ise SEC’nin itirazını reddederek konuşmaların Ripple tarafına verilmesine hükmetmişti. Dosyalar henüz kamuoyuna ise açılmış değil. Halim Analisa Torres konuyla ilgili, ya dosyaların mühürlenmesi ya da kamuya açıklanması kararını verecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl