Ripple-SEC davasında hakimden Ripple’ı sevindirecek karar

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında 1 seneden fazla bir süredir devam eden davada Ripple lehine önemli bir karar verildi. Mahkeme hakimi Netburn, SEC'nin eski yöneticisi olan William Hinman'ın Ethereum hakkında "Bir menkul kıymet değil" yorumunu yaptığı konuşmasıyla ilgili e-postalara Ripple şirketinin ulaşmasına izin verdi. SEC bu e-postaların, gizliliğin ifşası anlamına geldiğini savunuyordu.

Ripple ve SEC arasında Aralık 2020’den beri devam eden dava 2022 yılına da hızlı bir giriş yaptı. Mahkeme hakimi Netburn, Ripple lehine önemli bir karar verdi ve şirketin, Ethereum ile ilgili yapılan bir konuşmayla alakalı SEC’nin e-postalarına erişimine izin verdi.

Hinman “Menkul kıymet değil” demişti

Hatırlanacağı üzere, SEC’nin eski yöneticisi olan ancak çok tartışmalı bir isim konumundaki William Hinman, 2018 yılında yaptığı bir konuşmada Ethereum’un çok fazla merkezi olmadığı gerekçesiyle menkul kıymet sayılamayacağını söylemişti. İşte Ripple şirketi de bu davada, XRP’nin de Ethereum gibi bir menkul kıymet olmadığı tezini öne sürüyor. SEC ise o gün yapılan konuşmanın Hinman’ın kişisel fikirleri olduğunu ve kurumu bağlamadığını belirtiyor.

Gizlilik kanununa girmediği için hakim kabul etti

Aslında hakim Netburn, tam da bu yüzden e-postalara erişim izni verdi. Çünkü Netburn, daha önce Ripple’ın birçok talebini, SEC’nin gizlilik ve imtiyaz hakkını kullanması nedeniyle reddetmişti. Bilindiği üzere ABD’de devlet kurumları, mahkemelerde bazı belgeleri kurum içi gizliliği öne sürerek mahkemeye sunmama hakkına sahipler. İşte birçok dosya bu sebeple davaya sunulmamıştı. Netburn ise Ethereum konuşmasındaki ifadelerin, Hinman’ın kişisel fikirleri olduğunu belirterek bu dosyalara erişimi, Ripple’a açmaya karar verdi.

Netburn’ün taraflara ilettiği resmi kararda şu ifadeler yer aldı:

“Hinman ve SEC, kurum çalışanlarının konuşma hakkında belli tartışmaların içinde bulunduğunu kanul etseler de, konuşma, SEC’nin Ethereum kararı üzerinde direkt bir etkiye sahip değil. Bu nedenle, konuşma hakkındaki e-postalar ya da diğer taslak metinler, kurumun koruma istediği dosya kümesine dahil değildir”

Bu e-poastalara erişim izninin verilmesiyle Ripple, SEC karşısında çok daha önemli bilgilere sahip olabilecek.

Aslında burada Ripple’ın bir zafer kazanması söz konusu olsa da, şirket sürekli olarak Hinman’ın konuşmasının SEC’yi de bağladığını öne sürüyordu. Hakim Netburn ise bu izni verirken, durumun böyle olmadığını ve Hinman’ın konuşmasının sadece onu bağladığını belirterek bu konuya da nokta koymuş oldu.

Öte yandan Ripple’ın Ethereum üzerind eelde edeceği bir bilginin de direkt olarak XRP’ye bir etkisi olacağının garantisi de bulunmuyor.

William Hinman da çok tartışmalı bir isim olarak önplana çıkıyor. Hinman, SEC’nin Ripple’a açtığı davanın ardından, daha önce çalıştığı ve 1.6 milyon dolar tazminat alıp ayrıldığı impson Thacher avukatlık bürosuna tekrar geri dönmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl